Daladrivet AB
Daladrivet AB har organisationsnummer 559459-4938 (5594594938)
Aktiebolag • Org.nr: 559459-4938
Om företaget
Daladrivet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mora. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som arrangemang av kongresser och mässor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 82300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 343 211 kr räkenskapsåret 2025 (297 270 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Daladrivet AB 343 211 kr och redovisade ett resultat på -8 194 kr. Rörelsemarginalen var -2,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,4 procent). Soliditeten var 82,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,1 procent). Kassalikviditeten var 574,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 218,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,4 procent | 5,4 procent | -1,5 procent till 17,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,4 procent | 5,6 procent | -1,9 procent till 18,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,6 procent | 55,1 procent | 24,2 procent till 80,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 574,5 procent | 218,7 procent | 108,6 procent till 487,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -25,6 procent | 6,8 procent | -12,7 procent till 41,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 15,5 procent | -0,8 procent | -26,0 procent till 26,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 311 av 508 aktiebolag inom arrangemang av kongresser och mässor.
- Plats 435 av 621 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 5 662 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 207 839 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,8 procent | -2,4 procent |
| Vinstmarginal | 6,9 procent | -2,4 procent |
| Soliditet | 68,7 procent | 82,6 procent |
| Kassalikviditet | 319,0 procent | 574,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,9 procent | -25,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hållarnäsvägen 1179232 Mora
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hållarnäsvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver event, utvecklingsprojekt och affärsnätverk i Dalarna samt därmed likartad verksamhet.
Bransch
- 82300Arrangemang av kongresser och mässorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 297 270 kr | 343 211 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 237 088 kr | 273 642 kr |
| Övriga externa kostnader | 39 848 kr | 66 866 kr |
| Personalkostnader | - | 10 990 kr |
| Rörelseresultat | 20 334 kr | -8 287 kr |
| Ränteintäkter | 48 kr | 93 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 20 382 kr | -8 194 kr |
| Skatt | 5 131 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 15 251 kr | -8 194 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 58 632 kr | 38 813 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 575 kr | 9 055 kr |
| Kassa och bank | 45 057 kr | 29 758 kr |
| Summa tillgångar | 58 632 kr | 38 813 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 40 251 kr | 32 057 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 15 251 kr |
| Årets resultat | 15 251 kr | -8 194 kr |
| Kortfristiga skulder | 18 381 kr | 6 756 kr |
| Leverantörsskulder | 13 250 kr | 1 625 kr |
| Skatteskulder | 5 131 kr | 5 131 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 58 632 kr | 38 813 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom event, utvecklingsprojekt och affärsnätverk i Dalarna med fokus att skapa mötesplatser för näringslivet. Företaget har sitt säte i Mora.
Företrädare
- Annethe A
Undertecknad i Mora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Daladrivet AB för organisationsnummer?
Daladrivet AB har organisationsnummer 559459-4938 (5594594938).
Var ligger Daladrivet AB?
Daladrivet AB har sin registrerade adress Hållarnäsvägen 11, 79232 Mora.
Vilken bransch är Daladrivet AB verksamt i?
Daladrivet AB är registrerat i branschen arrangemang av kongresser och mässor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Daladrivet AB?
Daladrivet AB hade en nettoomsättning på 343 211 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.