VIOLA Investment group AB
VIOLA Investment group AB har organisationsnummer 559460-0966 (5594600966)
Aktiebolag • Org.nr: 559460-0966
Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklarStockholm
Om företaget
VIOLA Investment group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47634).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VIOLA Investment group AB 314 424 kr och redovisade ett resultat på 36 594 kr. Rörelsemarginalen var 21,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,6 procent). Soliditeten var 34,0 procent, under branschens median (median 41,6 procent). Kassalikviditeten var 194,1 procent, över branschens median (median 114,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,6 procent | 2,6 procent | -11,3 procent till 10,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,0 procent | 1,4 procent | -13,7 procent till 10,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,0 procent | 41,6 procent | 13,5 procent till 76,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 194,1 procent | 114,8 procent | 39,7 procent till 306,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 59,4 procent | -4,0 procent | -47,9 procent till 21,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 177 av 388 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar med säte i Kristianstad.
- Plats 1 347 av 2 066 aktiebolag med säte i Kristianstad.
- Plats 24 780 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 211 522 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 21,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 21,0 procent |
| Soliditet | 79,9 procent | 34,0 procent |
| Kassalikviditet | 497,1 procent | 194,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -25,9 procent | 59,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Wargentinsgatan 4c/o Majken Antonsson
11229 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Wargentinsgatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva uthyrning av bostäder och stall. Företaget ska bedriva försäljning och träning av hästar. Företaget ska bedriva e-handel med stallinredning och hindermaterial.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 314 424 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 38 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 218 757 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 145 kr | 27 784 kr |
| Rörelseresultat | -5 145 kr | 67 798 kr |
| Ränteintäkter | - | 227 kr |
| Räntekostnader | - | 1 934 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 145 kr | 66 091 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -18 200 kr |
| Skatt | - | 11 297 kr |
| Årets resultat | -5 145 kr | 36 594 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 24 855 kr | 181 007 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 178 379 kr |
| Kassa och bank | 24 855 kr | 2 628 kr |
| Summa tillgångar | 24 855 kr | 181 007 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 19 855 kr | 61 594 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Årets resultat | -5 145 kr | 36 594 kr |
| Obeskattade reserver | - | 18 200 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 000 kr | 93 247 kr |
| Leverantörsskulder | - | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 11 297 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 67 450 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 855 kr | 181 007 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva uthyrning av bostäder och stallplatser samt handel med hästar, stallinredning och hindermaterial och därmed förenlig verksamet. Bolaget har sitt säte i Kristianstad.
Företrädare
- Majken Viola Iréne A (styrelseledamot, verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VIOLA Investment group AB för organisationsnummer?
VIOLA Investment group AB har organisationsnummer 559460-0966 (5594600966).
Var ligger VIOLA Investment group AB?
VIOLA Investment group AB har sin registrerade adress Wargentinsgatan 4, 11229 Stockholm.
Vilken bransch är VIOLA Investment group AB verksamt i?
VIOLA Investment group AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VIOLA Investment group AB?
VIOLA Investment group AB hade en nettoomsättning på 314 424 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kristianstad
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-12-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.