Etals Core AB
Etals Core AB har organisationsnummer 559460-5759 (5594605759)
Aktiebolag • Org.nr: 559460-5759
Om företaget
Etals Core AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 140 procent till 7 364 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 066 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Etals Core AB 7 364 000 kr och redovisade ett resultat på -3 537 906 kr. Rörelsemarginalen var -47,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 78,5 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 260,5 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -47,7 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -48,0 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 78,5 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 260,5 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -36,1 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 140,2 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 227 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 781 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 493 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 7 av 80 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Karlstad.
- Plats 187 av 2 526 aktiebolag med säte i Karlstad.
- Plats 421 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 26 162 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,2 procent | -47,7 procent |
| Vinstmarginal | -2,2 procent | -48,0 procent |
| Soliditet | 72,1 procent | 78,5 procent |
| Kassalikviditet | 102,9 procent | 260,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,4 procent | -36,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 140,2 procent |
| Omsättning per anställd | 767 000 kr | 1 227 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 372 000 kr | 781 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grev Turegatan 111446 Stockholm
Bolag på samma adress
79 andra bolag har Grev Turegatan 1 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom utveckling och försäljning av digitala lösningar och programvaror, med särskilt fokus på lösningar baserade på artificiell intelligens (AI). Denna verksamhet inkluderar utveckling av webbaserade programvaror samt Software-as-a-Service (SaaS)-tjänster som syftar till att automatisera och effektivisera verksamhetsprocesser för kunder inom en rad olika branscher, med ett initialt fokus på e-handelssektorn.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 065 899 kr | 7 363 876 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 250 421 kr | 363 842 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 541 759 kr | 665 189 kr |
| Övriga externa kostnader | 947 992 kr | 9 338 778 kr |
| Personalkostnader | 1 488 406 kr | 4 686 253 kr |
| Avskrivningar | 4 798 kr | 11 515 kr |
| Rörelseresultat | -67 871 kr | -3 512 472 kr |
| Räntekostnader | 249 kr | 28 546 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -65 676 kr | -3 537 906 kr |
| Skatt | 564 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -66 240 kr | -3 537 906 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 643 878 kr | 5 216 350 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 190 kr | 62 851 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 081 241 kr | 7 253 297 kr |
| Varulager | 297 506 kr | 273 479 kr |
| Kortfristiga fordringar | 322 856 kr | 2 438 188 kr |
| Summa tillgångar | 2 725 119 kr | 12 469 647 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 963 760 kr | 9 790 573 kr |
| Aktiekapital | 41 600 kr | 46 800 kr |
| Balanserat resultat | -1 612 688 kr | -5 219 739 kr |
| Årets resultat | -66 240 kr | -3 537 906 kr |
| Kortfristiga skulder | 761 359 kr | 2 679 074 kr |
| Leverantörsskulder | 239 772 kr | 770 819 kr |
| Skatteskulder | 564 kr | 564 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 284 593 kr | 791 039 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 725 119 kr | 12 469 647 kr |
Företrädare
- Fredrik P (ordförande)
- Carl Joakim Michael R
- Fredrik Marcus Peter S
- Jimmy Kristian B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Etals Core AB för organisationsnummer?
Etals Core AB har organisationsnummer 559460-5759 (5594605759).
Var ligger Etals Core AB?
Etals Core AB har sin registrerade adress Grev Turegatan 1, 11446 Stockholm.
Vilken bransch är Etals Core AB verksamt i?
Etals Core AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Etals Core AB?
Etals Core AB hade en nettoomsättning på 7 364 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Etals Core AB?
Etals Core AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlstad
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-12-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.