Montageteamet i väst AB
Montageteamet i väst AB har organisationsnummer 559461-7002 (5594617002)
Aktiebolag • Org.nr: 559461-7002
Om företaget
Montageteamet i väst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trollhättan. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med uttjänta fordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46871). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 409 procent till 1 676 000 kr räkenskapsåret 2025 (329 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Montageteamet i väst AB 1 676 000 kr och redovisade ett resultat på 280 813 kr. Rörelsemarginalen var 21,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,8 procent). Soliditeten var 29,9 procent, under branschens median (median 46,7 procent). Kassalikviditeten var 451,8 procent, över branschens median (median 201,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,9 procent | 4,8 procent | -5,9 procent till 11,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,5 procent | 4,2 procent | -7,5 procent till 12,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 29,9 procent | 46,7 procent | 25,7 procent till 76,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 451,8 procent | 201,4 procent | 82,2 procent till 488,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 73,3 procent | 5,3 procent | -4,7 procent till 26,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 409,4 procent | 0,5 procent | -16,3 procent till 13,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 34 av 74 aktiebolag inom partihandel med uttjänta fordon.
- Plats 374 av 1 186 aktiebolag med säte i Trollhättan.
- Plats 16 752 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 100 211 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,1 procent | 21,9 procent |
| Vinstmarginal | 48,9 procent | 21,5 procent |
| Soliditet | 66,3 procent | 29,9 procent |
| Kassalikviditet | 184,4 procent | 451,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 83,6 procent | 73,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 409,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nornornas Väg 646158 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva inköp och försäljning av begagnade maskiner så som bilar, husbilar, båtar, fyrhjulingar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 329 263 kr | 1 676 434 kr |
| Övriga externa kostnader | 54 710 kr | 277 001 kr |
| Personalkostnader | 53 850 kr | 485 165 kr |
| Avskrivningar | - | 15 000 kr |
| Rörelseresultat | 161 555 kr | 367 875 kr |
| Ränteintäkter | 25 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 425 kr | 8 234 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 161 155 kr | 359 653 kr |
| Skatt | 33 810 kr | 78 840 kr |
| Årets resultat | 127 345 kr | 280 813 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 100 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 229 752 kr | 1 181 569 kr |
| Varulager | 87 000 kr | 185 800 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 320 kr | 768 278 kr |
| Kassa och bank | 114 432 kr | 227 491 kr |
| Summa tillgångar | 229 752 kr | 1 281 569 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 152 345 kr | 383 158 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 77 345 kr |
| Årets resultat | 127 345 kr | 280 813 kr |
| Kortfristiga skulder | 77 407 kr | 220 386 kr |
| Skatteskulder | 15 785 kr | 77 893 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 51 622 kr | 129 493 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 229 752 kr | 1 281 569 kr |
Företrädare
- Kim H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Montageteamet i väst AB för organisationsnummer?
Montageteamet i väst AB har organisationsnummer 559461-7002 (5594617002).
Var ligger Montageteamet i väst AB?
Montageteamet i väst AB har sin registrerade adress Nornornas Väg 6, 46158 Trollhättan.
Vilken bransch är Montageteamet i väst AB verksamt i?
Montageteamet i väst AB är registrerat i branschen partihandel med uttjänta fordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Montageteamet i väst AB?
Montageteamet i väst AB hade en nettoomsättning på 1 676 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trollhättan
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-12-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.