NorDACH educonsult AB
NorDACH educonsult AB har organisationsnummer 559462-0964 (5594620964)
Aktiebolag • Org.nr: 559462-0964
Om företaget
NorDACH educonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alfta. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 61 procent till 318 313 kr räkenskapsåret 2025 (806 497 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NorDACH educonsult AB 318 313 kr och redovisade ett resultat på -52 911 kr. Rörelsemarginalen var -18,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,1 procent). Soliditeten var 24,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 231,1 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -18,3 procent | 24,1 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -20,4 procent | 25,1 procent | 7,6 procent till 41,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 24,4 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 231,1 procent | 348,9 procent | 190,7 procent till 719,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -88,5 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -60,5 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 414 av 9 643 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Ovanåker.
- Plats 161 av 238 aktiebolag med säte i Ovanåker.
- Plats 4 816 av 7 163 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 208 436 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | -18,3 procent |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | -20,4 procent |
| Soliditet | 19,9 procent | 24,4 procent |
| Kassalikviditet | 128,4 procent | 231,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,4 procent | -88,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -60,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Envägen 1782231 Alfta
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Envägen 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva projektledning, konsult- och utbildningsverksamhet inom data, företrädesvis utbildningsteknologi och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 806 497 kr | 318 313 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 19 985 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 20 952 kr | 26 339 kr |
| Övriga externa kostnader | 275 963 kr | 145 686 kr |
| Personalkostnader | 464 348 kr | 214 671 kr |
| Avskrivningar | 8 333 kr | 10 000 kr |
| Rörelseresultat | 36 901 kr | -58 398 kr |
| Ränteintäkter | 376 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 78 kr | 6 525 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 199 kr | -64 911 kr |
| Bokslutsdispositioner | -12 000 kr | 12 000 kr |
| Skatt | 7 512 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 17 687 kr | -52 911 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 51 667 kr | 41 667 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 41 667 kr | 31 667 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 163 319 kr | 203 542 kr |
| Kortfristiga fordringar | 163 319 kr | 203 542 kr |
| Summa tillgångar | 214 986 kr | 245 209 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 42 687 kr | 59 776 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 87 687 kr |
| Årets resultat | 17 687 kr | -52 911 kr |
| Obeskattade reserver | 12 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 127 220 kr | 88 064 kr |
| Leverantörsskulder | 5 600 kr | 1 400 kr |
| Skatteskulder | 17 459 kr | 21 582 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 850 kr | 65 082 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 214 986 kr | 245 209 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Ovanåker, registrerades 2023. Bolaget ska bedriva projektledning, konsult- och utbildningsverksamhet inom data, företrädesvis utbildningsteknologi. Bolaget ska även äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag.
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 70 000 kr (f.å. 0 kr).
Företrädare
- Ingmar B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NorDACH educonsult AB för organisationsnummer?
NorDACH educonsult AB har organisationsnummer 559462-0964 (5594620964).
Var ligger NorDACH educonsult AB?
NorDACH educonsult AB har sin registrerade adress Envägen 17, 82231 Alfta.
Vilken bransch är NorDACH educonsult AB verksamt i?
NorDACH educonsult AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NorDACH educonsult AB?
NorDACH educonsult AB hade en nettoomsättning på 318 313 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ovanåker
- Län
- Gävleborgs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-12-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.