Luklin AB
Luklin AB har organisationsnummer 559463-8214 (5594638214)
Aktiebolag • Org.nr: 559463-8214
Om företaget
Luklin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ludvika. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 121 procent till 2 177 599 kr räkenskapsåret 2025 (985 638 kr föregående år).
Verksamhetens andra verksamhetsår och första fulla verksamhetsår. Företaget har etablerat sig väl och hittat ett behov att fylla när större industrier etablerar och utökar sin verksamhet
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Luklin AB 2 177 599 kr och redovisade ett resultat på 628 585 kr. Rörelsemarginalen var 36,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 55,7 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 173,4 procent, under branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,4 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,4 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,7 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 173,4 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 80,7 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 120,9 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 178 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 261 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 161 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Smedjebacken.
- Plats 82 av 263 aktiebolag med säte i Smedjebacken.
- Plats 2 302 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 78 334 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 41,5 procent | 36,4 procent |
| Vinstmarginal | 41,5 procent | 36,4 procent |
| Soliditet | 55,2 procent | 55,7 procent |
| Kassalikviditet | 223,2 procent | 173,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,9 procent | 80,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 120,9 procent |
| Omsättning per anställd | 986 000 kr | 2 178 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 560 000 kr | 1 261 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Askungevägen 2077155 Ludvika
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av lös och fast egendom, konsulttjänster inom montage och bygg, logistik samt ekonomi och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 985 638 kr | 2 177 599 kr |
| Övriga externa kostnader | 16 636 kr | 123 015 kr |
| Personalkostnader | 559 786 kr | 1 261 067 kr |
| Rörelseresultat | 409 216 kr | 793 517 kr |
| Ränteintäkter | 148 kr | 884 kr |
| Räntekostnader | - | 870 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 409 364 kr | 793 531 kr |
| Skatt | 84 297 kr | 164 946 kr |
| Årets resultat | 325 067 kr | 628 585 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 324 501 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 324 501 kr |
| Omsättningstillgångar | 634 247 kr | 1 073 301 kr |
| Kortfristiga fordringar | 278 485 kr | 750 290 kr |
| Kassa och bank | 355 762 kr | 323 011 kr |
| Summa tillgångar | 634 247 kr | 1 397 802 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 350 067 kr | 778 652 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 125 067 kr |
| Årets resultat | 325 067 kr | 628 585 kr |
| Kortfristiga skulder | 284 180 kr | 619 150 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 681 kr |
| Skatteskulder | 45 101 kr | 174 192 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 164 719 kr | 267 053 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 634 247 kr | 1 397 802 kr |
Ur årsredovisningen
Luklin AB bedriver verksamhet inom försäljning av innovativa teknologiprodukter och tjänster, med fokus på att förbättra effektiviteten och hållbarheten inom olika branscher. Företaget har sitt säte i Smedjebacken.
Företrädare
- Mattias R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Luklin AB för organisationsnummer?
Luklin AB har organisationsnummer 559463-8214 (5594638214).
Var ligger Luklin AB?
Luklin AB har sin registrerade adress Askungevägen 20, 77155 Ludvika.
Vilken bransch är Luklin AB verksamt i?
Luklin AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Luklin AB?
Luklin AB hade en nettoomsättning på 2 177 599 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Luklin AB?
Luklin AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Luklin AB någon utdelning?
Styrelsen i Luklin AB föreslog en utdelning på 270 605 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Smedjebacken
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-12-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.