Engström & Fellinger Måleri AB
Engström & Fellinger Måleri AB har organisationsnummer 559464-6282 (5594646282)
Aktiebolag • Org.nr: 559464-6282
Om företaget
Engström & Fellinger Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 323 procent till 1 524 350 kr räkenskapsåret 2025 (360 490 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Engström & Fellinger Måleri AB 1 524 350 kr och redovisade ett resultat på 13 706 kr. Rörelsemarginalen var 1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 10,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 100,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,2 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,2 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 10,4 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 100,3 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 34,7 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 322,9 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 033 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 128 av 252 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 20 045 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 35 625 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 108 813 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | 1,2 procent |
| Vinstmarginal | -0,3 procent | 1,2 procent |
| Soliditet | 96,8 procent | 10,4 procent |
| Kassalikviditet | - | 100,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,6 procent | 34,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 322,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lusthusbacken 616765 Bromma
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Lusthusbacken 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva måleriverksamhet, renoveringsverksamhet, möbelrenovering och möbelförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
- 43320Byggnadssnickeriarbeten
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 360 490 kr | 1 524 350 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 7 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 97 946 kr | 404 040 kr |
| Övriga externa kostnader | 102 237 kr | 145 119 kr |
| Personalkostnader | 161 781 kr | 937 888 kr |
| Avskrivningar | - | 18 798 kr |
| Rörelseresultat | -1 475 kr | 18 512 kr |
| Ränteintäkter | 296 kr | 335 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 179 kr | 18 847 kr |
| Skatt | - | 5 141 kr |
| Årets resultat | -1 179 kr | 13 706 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 38 592 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 38 592 kr |
| Omsättningstillgångar | 26 665 kr | 341 137 kr |
| Varulager | - | 6 343 kr |
| Kortfristiga fordringar | 286 kr | 168 787 kr |
| Kassa och bank | 26 379 kr | 166 007 kr |
| Summa tillgångar | 26 665 kr | 379 729 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 25 821 kr | 39 526 kr |
| Aktiekapital | 27 000 kr | 27 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -1 179 kr |
| Årets resultat | -1 179 kr | 13 706 kr |
| Kortfristiga skulder | -5 656 kr | 333 702 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 49 954 kr |
| Skatteskulder | -24 720 kr | 9 831 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 064 kr | 273 917 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 26 665 kr | 379 729 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget ska bedriva måleriverksamhet, renoveringsverksamhet, möbelrenovering och möbelförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Bromma.
Företrädare
- Felix Carl-Michael F (styrelseledamot)
- Måns Harald E (styrelseordförande)
Undertecknad i Bromma 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Engström & Fellinger Måleri AB för organisationsnummer?
Engström & Fellinger Måleri AB har organisationsnummer 559464-6282 (5594646282).
Var ligger Engström & Fellinger Måleri AB?
Engström & Fellinger Måleri AB har sin registrerade adress Lusthusbacken 6, 16765 Bromma.
Vilken bransch är Engström & Fellinger Måleri AB verksamt i?
Engström & Fellinger Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Engström & Fellinger Måleri AB?
Engström & Fellinger Måleri AB hade en nettoomsättning på 1 524 350 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.