Hedmans Mark & Linjebygg AB
Hedmans Mark & Linjebygg AB har organisationsnummer 559465-9533 (5594659533)
Aktiebolag • Org.nr: 559465-9533
Om företaget
Hedmans Mark & Linjebygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vindeln. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som anläggningsarbeten för el enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 42221). Företaget bedriver även verksamhet inom mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 2 123 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 033 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hedmans Mark & Linjebygg AB 2 123 000 kr och redovisade ett resultat på 577 530 kr. Rörelsemarginalen var 34,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,3 procent). Soliditeten var 83,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,7 procent). Kassalikviditeten var 442,3 procent, över branschens median (median 253,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,3 procent | 12,3 procent | 2,1 procent till 29,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 34,3 procent | 12,3 procent | 1,9 procent till 30,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 83,3 procent | 51,7 procent | 25,5 procent till 78,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 442,3 procent | 253,8 procent | 131,2 procent till 521,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,9 procent | 18,5 procent | 0,0 procent till 58,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,4 procent | 3,4 procent | -23,0 procent till 29,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 123 000 kr | 1 347 000 kr | 894 000 kr till 1 905 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 782 000 kr | 655 000 kr | 422 000 kr till 789 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 66 av 234 aktiebolag inom anläggningsarbeten för el.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom anläggningsarbeten för el med säte i Vindeln.
- Plats 64 av 175 aktiebolag med säte i Vindeln.
- Plats 1 730 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 80 267 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,1 procent | 34,3 procent |
| Vinstmarginal | 37,5 procent | 34,3 procent |
| Soliditet | 54,8 procent | 83,3 procent |
| Kassalikviditet | 125,6 procent | 442,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,0 procent | 47,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,4 procent |
| Omsättning per anställd | 2 033 000 kr | 2 123 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 555 000 kr | 782 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bäckgränd 692232 Vindeln
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva schakt- och markentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 032 989 kr | 2 123 116 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 300 kr | -300 kr |
| Övriga externa kostnader | 284 016 kr | 268 573 kr |
| Personalkostnader | 554 749 kr | 781 678 kr |
| Avskrivningar | 103 223 kr | 119 230 kr |
| Rörelseresultat | 773 641 kr | 727 535 kr |
| Ränteintäkter | 3 953 kr | 899 kr |
| Räntekostnader | 15 601 kr | 269 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 761 993 kr | 728 165 kr |
| Skatt | 159 172 kr | 150 635 kr |
| Årets resultat | 602 821 kr | 577 530 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 494 802 kr | 375 572 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 494 802 kr | 375 572 kr |
| Omsättningstillgångar | 651 679 kr | 1 072 174 kr |
| Kortfristiga fordringar | 127 998 kr | 103 594 kr |
| Kassa och bank | 523 681 kr | 968 580 kr |
| Summa tillgångar | 1 146 481 kr | 1 447 746 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 627 821 kr | 1 205 351 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 602 821 kr |
| Årets resultat | 602 821 kr | 577 530 kr |
| Kortfristiga skulder | 518 660 kr | 242 395 kr |
| Leverantörsskulder | 76 140 kr | 62 316 kr |
| Skatteskulder | 101 772 kr | 123 573 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 325 232 kr | 56 506 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 146 481 kr | 1 447 746 kr |
Företrädare
- Patrik H
Undertecknad i Vindeln 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hedmans Mark & Linjebygg AB för organisationsnummer?
Hedmans Mark & Linjebygg AB har organisationsnummer 559465-9533 (5594659533).
Var ligger Hedmans Mark & Linjebygg AB?
Hedmans Mark & Linjebygg AB har sin registrerade adress Bäckgränd 6, 92232 Vindeln.
Vilken bransch är Hedmans Mark & Linjebygg AB verksamt i?
Hedmans Mark & Linjebygg AB är registrerat i branschen anläggningsarbeten för el enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hedmans Mark & Linjebygg AB?
Hedmans Mark & Linjebygg AB hade en nettoomsättning på 2 123 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hedmans Mark & Linjebygg AB?
Hedmans Mark & Linjebygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hedmans Mark & Linjebygg AB någon utdelning?
Styrelsen i Hedmans Mark & Linjebygg AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vindeln
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-12-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.