C.R.E.A.M AB
C.R.E.A.M AB har organisationsnummer 559468-3236 (5594683236)
Aktiebolag • Org.nr: 559468-3236
Om företaget
C.R.E.A.M AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med tobak enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46350). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med andra livsmedel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 319 procent till 1 482 004 kr räkenskapsåret 2025 (353 940 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte C.R.E.A.M AB 1 482 004 kr och redovisade ett resultat på 8 417 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, under branschens median (median 2,3 procent). Soliditeten var 71,0 procent, över branschens median (median 36,7 procent). Kassalikviditeten var 139,1 procent, under branschens median (median 142,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 2,3 procent | -1,4 procent till 8,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 1,0 procent | -1,0 procent till 6,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 71,0 procent | 36,7 procent | 16,0 procent till 73,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 139,1 procent | 142,9 procent | 55,7 procent till 422,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 procent | 1,8 procent | -27,9 procent till 28,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 318,7 procent | -5,6 procent | -19,8 procent till 55,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 28 av 61 aktiebolag inom partihandel med tobak.
- Plats 9 av 22 aktiebolag inom partihandel med tobak med säte i Stockholm.
- Plats 20 509 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 36 504 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 111 389 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -454,2 procent | 0,5 procent |
| Vinstmarginal | -451,5 procent | 0,6 procent |
| Soliditet | 57,8 procent | 71,0 procent |
| Kassalikviditet | 211,0 procent | 139,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -455,4 procent | 1,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 318,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Riddargatan 3011457 Stockholm
Bolag på samma adress
21 andra bolag har Riddargatan 30 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av snus och med därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 353 940 kr | 1 482 004 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 36 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 427 985 kr | 1 496 954 kr |
| Övriga externa kostnader | 517 082 kr | 370 872 kr |
| Avskrivningar | 16 584 kr | 16 584 kr |
| Rörelseresultat | -1 607 711 kr | 7 775 kr |
| Ränteintäkter | 9 805 kr | 1 072 kr |
| Räntekostnader | 69 kr | 430 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 597 975 kr | 8 417 kr |
| Årets resultat | -1 597 975 kr | 8 417 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 66 336 kr | 49 752 kr |
| Omsättningstillgångar | 541 055 kr | 738 600 kr |
| Varulager | - | 420 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 428 622 kr | 19 042 kr |
| Kassa och bank | 112 433 kr | 299 558 kr |
| Summa tillgångar | 607 391 kr | 788 352 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 350 925 kr | 559 342 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 923 900 kr | 525 925 kr |
| Årets resultat | -1 597 975 kr | 8 417 kr |
| Kortfristiga skulder | 256 466 kr | 229 010 kr |
| Leverantörsskulder | 249 466 kr | 51 959 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 161 276 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 607 391 kr | 788 352 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Stockholm, ska bedriva tillverkning och försäljning av snus och därmed förenlig verksamhet.
Erhållna villkorade aktieägartillskott uppgår till 2 123 900 kr, föregående år 1 923 900 kr.
Företrädare
- Jonas S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har C.R.E.A.M AB för organisationsnummer?
C.R.E.A.M AB har organisationsnummer 559468-3236 (5594683236).
Var ligger C.R.E.A.M AB?
C.R.E.A.M AB har sin registrerade adress Riddargatan 30, 11457 Stockholm.
Vilken bransch är C.R.E.A.M AB verksamt i?
C.R.E.A.M AB är registrerat i branschen partihandel med tobak enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter C.R.E.A.M AB?
C.R.E.A.M AB hade en nettoomsättning på 1 482 004 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-01-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.