Autopaint Halmstad AB
Autopaint Halmstad AB har organisationsnummer 559468-4499 (5594684499)
Aktiebolag • Org.nr: 559468-4499
Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklarHalmstad
Om företaget
Autopaint Halmstad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95312).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 89 procent till 2 081 403 kr räkenskapsåret 2025 (1 100 680 kr föregående år).
Nettoomsättningen har under året förändrats med cirka 100 procent jämfört med föregående år. Förändringen beror främst på en ökad efterfrågan på bolagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Autopaint Halmstad AB 2 081 403 kr och redovisade ett resultat på 498 769 kr. Rörelsemarginalen var 30,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var 61,1 procent, över branschens median (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 224,8 procent, över branschens median (median 175,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,5 procent | 5,0 procent | 0,1 procent till 14,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,2 procent | 4,5 procent | 0,1 procent till 14,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,1 procent | 46,1 procent | 22,8 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 224,8 procent | 175,6 procent | 107,0 procent till 326,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 55,3 procent | 13,2 procent | -2,3 procent till 38,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 89,1 procent | -0,1 procent | -10,9 procent till 19,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 081 000 kr | 1 388 000 kr | 905 000 kr till 1 965 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 560 000 kr | 532 000 kr | 370 000 kr till 661 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 185 av 374 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar med säte i Halmstad.
- Plats 643 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 2 537 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 81 780 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,4 procent | 30,5 procent |
| Vinstmarginal | 43,4 procent | 30,2 procent |
| Soliditet | 60,7 procent | 61,1 procent |
| Kassalikviditet | 221,4 procent | 224,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,8 procent | 55,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 89,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 101 000 kr | 2 081 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 171 000 kr | 560 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stålverksgatan 130250 Halmstad
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Stålverksgatan 1 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Billackering, bilar och bussar , Fordon
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 100 680 kr | 2 081 403 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 600 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 178 220 kr | 408 487 kr |
| Övriga externa kostnader | 266 356 kr | 450 082 kr |
| Personalkostnader | 171 300 kr | 559 914 kr |
| Avskrivningar | 7 813 kr | 28 600 kr |
| Rörelseresultat | 477 591 kr | 634 320 kr |
| Ränteintäkter | -48 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 277 kr | 5 446 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 477 266 kr | 628 874 kr |
| Skatt | 98 509 kr | 130 105 kr |
| Årets resultat | 378 757 kr | 498 769 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 85 937 kr | 184 337 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 85 937 kr | 184 337 kr |
| Omsättningstillgångar | 579 592 kr | 1 293 845 kr |
| Kortfristiga fordringar | 177 025 kr | 261 025 kr |
| Kassa och bank | 402 567 kr | 1 032 820 kr |
| Summa tillgångar | 665 529 kr | 1 478 182 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 403 757 kr | 902 526 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 378 757 kr |
| Årets resultat | 378 757 kr | 498 769 kr |
| Kortfristiga skulder | 261 772 kr | 575 656 kr |
| Leverantörsskulder | 15 144 kr | 46 889 kr |
| Skatteskulder | 76 879 kr | 181 234 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 75 936 kr | 124 699 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 665 529 kr | 1 478 182 kr |
Ur årsredovisningen
Autopaint Halmstad AB är verksamt inom fordonslackering och relaterade tjänster. Företaget har sitt säte i Halmstad.
Företrädare
- Albert S (ordförande)
- Ismael Khalid Mohammed M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Autopaint Halmstad AB för organisationsnummer?
Autopaint Halmstad AB har organisationsnummer 559468-4499 (5594684499).
Var ligger Autopaint Halmstad AB?
Autopaint Halmstad AB har sin registrerade adress Stålverksgatan 1, 30250 Halmstad.
Vilken bransch är Autopaint Halmstad AB verksamt i?
Autopaint Halmstad AB är registrerat i branschen plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Autopaint Halmstad AB?
Autopaint Halmstad AB hade en nettoomsättning på 2 081 403 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Autopaint Halmstad AB?
Autopaint Halmstad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Autopaint Halmstad AB någon utdelning?
Styrelsen i Autopaint Halmstad AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.