TH89 AB
TH89 AB har organisationsnummer 559468-7385 (5594687385)
Aktiebolag • Org.nr: 559468-7385
Om företaget
TH89 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bro. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 63 procent till 1 079 507 kr räkenskapsåret 2025 (662 210 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med 63 % jämfört med föregående år. Ökningen beror främst på ett större antal kunder samt en ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TH89 AB 1 079 507 kr och redovisade ett resultat på 77 793 kr. Rörelsemarginalen var 10,2 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 37,6 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 160,4 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,2 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,3 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 37,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 160,4 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 58,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 63,0 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 540 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 408 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 062 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 23 av 34 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Upplands-Bro.
- Plats 337 av 763 aktiebolag med säte i Upplands-Bro.
- Plats 45 916 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 138 870 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,4 procent | 10,2 procent |
| Vinstmarginal | 44,0 procent | 9,3 procent |
| Soliditet | 48,1 procent | 37,6 procent |
| Kassalikviditet | 192,6 procent | 160,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,2 procent | 58,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 63,0 procent |
| Omsättning per anställd | 331 000 kr | 540 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 227 000 kr | 408 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
LILJESTIGEN 25c/o c/o Horodejczuk
19734 Bro
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet och städservice, fönsterputsning därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 662 210 kr | 1 079 507 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 165 742 kr | -91 435 kr |
| Övriga externa kostnader | 34 857 kr | 35 241 kr |
| Personalkostnader | 454 625 kr | 815 349 kr |
| Rörelseresultat | 293 927 kr | 109 641 kr |
| Ränteintäkter | 48 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | 2 365 kr | 9 267 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 291 610 kr | 100 378 kr |
| Skatt | 60 668 kr | 22 585 kr |
| Årets resultat | 230 942 kr | 77 793 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 532 357 kr | 355 278 kr |
| Kortfristiga fordringar | 358 285 kr | 313 639 kr |
| Kassa och bank | 174 072 kr | 41 639 kr |
| Summa tillgångar | 532 357 kr | 355 278 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 255 942 kr | 133 735 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 30 942 kr |
| Årets resultat | 230 942 kr | 77 793 kr |
| Kortfristiga skulder | 276 415 kr | 221 543 kr |
| Leverantörsskulder | 5 381 kr | 33 213 kr |
| Skatteskulder | 60 668 kr | 22 585 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 193 567 kr | 155 745 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 532 357 kr | 355 278 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver bygg- och städverksamhet, inklusive fönsterputsning, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Bro kommun.
Företrädare
- Maksymilian H
Undertecknad i Bro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TH89 AB för organisationsnummer?
TH89 AB har organisationsnummer 559468-7385 (5594687385).
Var ligger TH89 AB?
TH89 AB har sin registrerade adress LILJESTIGEN 25, 19734 Bro.
Vilken bransch är TH89 AB verksamt i?
TH89 AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TH89 AB?
TH89 AB hade en nettoomsättning på 1 079 507 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TH89 AB?
TH89 AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår TH89 AB någon utdelning?
Styrelsen i TH89 AB föreslog en utdelning på 70 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Upplands-Bro
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-01-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.