Fredrik Tykesson i Vallåkra AB
Fredrik Tykesson i Vallåkra AB har organisationsnummer 559469-1627 (5594691627)
Aktiebolag • Org.nr: 559469-1627
Om företaget
Fredrik Tykesson i Vallåkra AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallåkra. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som övrig uppfödning av andra djur enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01489). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 338 000 kr räkenskapsåret 2025 (293 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fredrik Tykesson i Vallåkra AB 338 000 kr och redovisade ett resultat på 108 222 kr. Rörelsemarginalen var 38,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,2 procent). Soliditeten var 48,7 procent, under branschens median (median 50,4 procent). Kassalikviditeten var 176,3 procent, under branschens median (median 178,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,2 procent | 9,2 procent | -3,3 procent till 30,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 40,5 procent | 7,0 procent | -3,8 procent till 27,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 48,7 procent | 50,4 procent | 22,5 procent till 78,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 176,3 procent | 178,6 procent | 83,0 procent till 503,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 procent | 6,0 procent | -16,2 procent till 34,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 15,4 procent | 5,0 procent | -20,5 procent till 39,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 54 av 121 aktiebolag inom övrig uppfödning av andra djur.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom övrig uppfödning av andra djur med säte i Helsingborg.
- Plats 2 736 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 24 408 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 208 442 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,6 procent | 38,2 procent |
| Vinstmarginal | 51,2 procent | 40,5 procent |
| Soliditet | 68,7 procent | 48,7 procent |
| Kassalikviditet | 840,0 procent | 176,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 procent | 20,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallåkravägen 65625341 Vallåkra
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall föda upp, förmedla och sälja Hirudo Medicinalis (blodiglar) till sjukhus, handkirurgi samt plastikkirurgi i de nordiska länderna, konsulttjänster inom vindkraft samt förvaltning och handel med värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 292 685 kr | 338 440 kr |
| Övriga externa kostnader | 91 645 kr | 106 291 kr |
| Rörelseresultat | 136 646 kr | 129 231 kr |
| Ränteintäkter | 11 156 kr | 7 989 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 147 802 kr | 137 220 kr |
| Skatt | 30 434 kr | 28 998 kr |
| Årets resultat | 117 368 kr | 108 222 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 305 412 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 305 412 kr |
| Omsättningstillgångar | 621 624 kr | 794 669 kr |
| Varulager | 13 658 kr | 14 190 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 021 kr | 61 968 kr |
| Kassa och bank | 598 945 kr | 718 511 kr |
| Summa tillgångar | 621 624 kr | 1 100 081 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 427 187 kr | 535 409 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 284 819 kr | 402 187 kr |
| Årets resultat | 117 368 kr | 108 222 kr |
| Obeskattade reserver | 122 063 kr | 122 063 kr |
| Kortfristiga skulder | 72 374 kr | 442 609 kr |
| Skatteskulder | 11 714 kr | 19 964 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 60 660 kr | 422 645 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 621 624 kr | 1 100 081 kr |
Företrädare
- Fredrik T
Undertecknad i Vallåkra 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fredrik Tykesson i Vallåkra AB för organisationsnummer?
Fredrik Tykesson i Vallåkra AB har organisationsnummer 559469-1627 (5594691627).
Var ligger Fredrik Tykesson i Vallåkra AB?
Fredrik Tykesson i Vallåkra AB har sin registrerade adress Vallåkravägen 656, 25341 Vallåkra.
Vilken bransch är Fredrik Tykesson i Vallåkra AB verksamt i?
Fredrik Tykesson i Vallåkra AB är registrerat i branschen övrig uppfödning av andra djur enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fredrik Tykesson i Vallåkra AB?
Fredrik Tykesson i Vallåkra AB hade en nettoomsättning på 338 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-01-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.