Euroline Sweden AB
Euroline Sweden AB har organisationsnummer 559470-0717 (5594700717)
Aktiebolag • Org.nr: 559470-0717
Om företaget
Euroline Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Strängnäs. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 92 procent till 471 700 kr räkenskapsåret 2025 (5 679 099 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Euroline Sweden AB 471 700 kr och redovisade ett resultat på -39 286 kr. Rörelsemarginalen var -8,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 98,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 8853,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,4 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,3 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 98,9 procent | 35,7 procent | 11,8 procent till 70,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 8853,9 procent | 106,5 procent | 33,0 procent till 339,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -141,6 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 31,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -91,7 procent | -3,1 procent | -38,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 426 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 9 av 10 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Strängnäs.
- Plats 783 av 1 247 aktiebolag med säte i Strängnäs.
- Plats 4 581 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 193 388 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,1 procent | -8,4 procent |
| Vinstmarginal | -0,1 procent | -8,3 procent |
| Soliditet | 6,0 procent | 98,9 procent |
| Kassalikviditet | 106,4 procent | 8853,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -48,1 procent | -141,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -91,7 procent |
| Omsättning per anställd | 5 679 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 106 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 26c/o c/o Renata Sabic
64530 Strängnäs
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Storgatan 26 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företag ska handlar med bilar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 679 099 kr | 471 700 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 540 kr | 15 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 5 528 746 kr | 522 517 kr |
| Övriga externa kostnader | 52 951 kr | 3 828 kr |
| Personalkostnader | 106 299 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -6 355 kr | -39 645 kr |
| Ränteintäkter | - | 403 kr |
| Räntekostnader | 1 767 kr | 44 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -8 122 kr | -39 286 kr |
| Årets resultat | -8 122 kr | -39 286 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 281 501 kr | 28 067 kr |
| Kortfristiga fordringar | 112 842 kr | 28 045 kr |
| Kassa och bank | 168 659 kr | 22 kr |
| Summa tillgångar | 281 501 kr | 28 067 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 16 878 kr | 27 750 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 42 036 kr |
| Årets resultat | -8 122 kr | -39 286 kr |
| Kortfristiga skulder | 264 623 kr | 317 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 64 178 kr | 317 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 281 501 kr | 28 067 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Strängnäs. Bolaget bedriver sig främst med handel av bilar.
Företrädare
- Renata S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Euroline Sweden AB för organisationsnummer?
Euroline Sweden AB har organisationsnummer 559470-0717 (5594700717).
Var ligger Euroline Sweden AB?
Euroline Sweden AB har sin registrerade adress Storgatan 26, 64530 Strängnäs.
Vilken bransch är Euroline Sweden AB verksamt i?
Euroline Sweden AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Euroline Sweden AB?
Euroline Sweden AB hade en nettoomsättning på 471 700 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Strängnäs
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-01-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.