M.C. Stenströmer AB
M.C. Stenströmer AB har organisationsnummer 559470-3422 (5594703422)
Aktiebolag • Org.nr: 559470-3422
Om företaget
M.C. Stenströmer AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Johanneshov. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 2 809 873 kr räkenskapsåret 2025 (2 701 269 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M.C. Stenströmer AB 2 809 873 kr och redovisade ett resultat på 1 040 532 kr. Rörelsemarginalen var 62,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,2 procent). Soliditeten var 55,8 procent, under branschens median (median 63,6 procent). Kassalikviditeten var 540,3 procent, över branschens median (median 298,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,4 procent | 10,2 procent | -0,7 procent till 27,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 62,4 procent | 10,2 procent | -0,6 procent till 28,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,8 procent | 63,6 procent | 41,0 procent till 82,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 540,3 procent | 298,5 procent | 168,8 procent till 586,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 53,4 procent | 11,5 procent | -10,1 procent till 44,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,0 procent | -5,2 procent | -33,1 procent till 20,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 810 000 kr | 760 000 kr | 357 000 kr till 1 259 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 713 000 kr | 492 000 kr | 215 000 kr till 735 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 90 av 1 513 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation.
- Plats 41 av 590 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 11 460 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 19 220 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 61 682 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,4 procent | 62,4 procent |
| Vinstmarginal | 67,4 procent | 62,4 procent |
| Soliditet | 56,6 procent | 55,8 procent |
| Kassalikviditet | 497,5 procent | 540,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,7 procent | 53,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 701 000 kr | 2 810 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 493 000 kr | 713 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strahlenbergsgatan 15 Lgh 100112145 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom grafisk design samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74120Grafisk design och visuell kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 701 269 kr | 2 809 873 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 982 kr | 35 539 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 399 375 kr | 378 812 kr |
| Personalkostnader | 492 825 kr | 713 208 kr |
| Rörelseresultat | 1 820 051 kr | 1 753 392 kr |
| Ränteintäkter | 56 kr | 40 kr |
| Räntekostnader | 246 kr | 47 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 819 861 kr | 1 753 385 kr |
| Bokslutsdispositioner | -455 022 kr | -440 577 kr |
| Skatt | 281 202 kr | 272 276 kr |
| Årets resultat | 1 083 637 kr | 1 040 532 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 1 957 044 kr | 3 490 837 kr |
| Kortfristiga fordringar | 201 310 kr | 255 647 kr |
| Kassa och bank | 1 755 734 kr | 3 235 190 kr |
| Summa tillgångar | 1 957 044 kr | 3 490 837 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 108 637 kr | 1 949 169 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 883 637 kr |
| Årets resultat | 1 083 637 kr | 1 040 532 kr |
| Obeskattade reserver | 455 022 kr | 895 599 kr |
| Kortfristiga skulder | 393 385 kr | 646 069 kr |
| Leverantörsskulder | 37 619 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 133 572 kr | 257 368 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 214 319 kr | 380 491 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 957 044 kr | 3 490 837 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Stockholm bedriver verksamhet inom grafisk design.
Företrädare
- Malin Cecilia S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M.C. Stenströmer AB för organisationsnummer?
M.C. Stenströmer AB har organisationsnummer 559470-3422 (5594703422).
Var ligger M.C. Stenströmer AB?
M.C. Stenströmer AB har sin registrerade adress Strahlenbergsgatan 15 Lgh 1001, 12145 Johanneshov.
Vilken bransch är M.C. Stenströmer AB verksamt i?
M.C. Stenströmer AB är registrerat i branschen grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M.C. Stenströmer AB?
M.C. Stenströmer AB hade en nettoomsättning på 2 809 873 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M.C. Stenströmer AB?
M.C. Stenströmer AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår M.C. Stenströmer AB någon utdelning?
Styrelsen i M.C. Stenströmer AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.