Pharma Hospital Consulting PHC AB
Pharma Hospital Consulting PHC AB har organisationsnummer 559470-6235 (5594706235)
Aktiebolag • Org.nr: 559470-6235
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikBromma
Om företaget
Pharma Hospital Consulting PHC AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 47 procent till 6 331 703 kr räkenskapsåret 2025 (4 298 918 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pharma Hospital Consulting PHC AB 6 331 703 kr och redovisade ett resultat på 1 904 980 kr. Rörelsemarginalen var 37,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,2 procent). Soliditeten var 63,4 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 243,3 procent, under branschens median (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,9 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 37,9 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 63,4 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 243,3 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 68,8 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 47,3 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 157 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 28 av 294 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Stockholm.
- Plats 5 840 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 229 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 29 870 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 41,5 procent | 37,9 procent |
| Vinstmarginal | 41,6 procent | 37,9 procent |
| Soliditet | 61,5 procent | 63,4 procent |
| Kassalikviditet | 188,1 procent | 243,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,2 procent | 68,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 47,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Byggmästarvägen 416832 Bromma
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Byggmästarvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom tekniska och mikrobiologiska mätningar och konsultation. Företaget skall bedriva försäljning av konsult- och servicetjänster och varor inom fastighet och byggbranschen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 298 918 kr | 6 331 703 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 246 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 41 268 kr | 607 798 kr |
| Övriga externa kostnader | 393 210 kr | 416 635 kr |
| Personalkostnader | 1 920 411 kr | 2 898 933 kr |
| Avskrivningar | 160 000 kr | 160 000 kr |
| Rörelseresultat | 1 784 029 kr | 2 399 782 kr |
| Ränteintäkter | 3 089 kr | 399 kr |
| Räntekostnader | 581 kr | 85 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 786 537 kr | 2 400 096 kr |
| Skatt | 384 731 kr | 495 116 kr |
| Årets resultat | 1 401 806 kr | 1 904 980 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 640 000 kr | 480 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 640 000 kr | 480 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 680 093 kr | 3 886 346 kr |
| Kortfristiga fordringar | 729 297 kr | 1 400 834 kr |
| Kassa och bank | 950 796 kr | 2 485 512 kr |
| Summa tillgångar | 2 320 093 kr | 4 366 346 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 426 806 kr | 2 769 046 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 839 066 kr |
| Årets resultat | 1 401 806 kr | 1 904 980 kr |
| Kortfristiga skulder | 893 287 kr | 1 597 300 kr |
| Leverantörsskulder | 53 756 kr | 285 615 kr |
| Skatteskulder | 315 760 kr | 922 875 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 336 672 kr | 383 172 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 320 093 kr | 4 366 346 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom tekniska och mikrobiologiska mätningar och konsultation. Företaget skall bedriva försäljning av konsult- och servicetjänster och varor inom fastighet och byggbranschen.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Johan Martin A (styrelseordförande)
- Ted Daniel Wilhelm L (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pharma Hospital Consulting PHC AB för organisationsnummer?
Pharma Hospital Consulting PHC AB har organisationsnummer 559470-6235 (5594706235).
Var ligger Pharma Hospital Consulting PHC AB?
Pharma Hospital Consulting PHC AB har sin registrerade adress Byggmästarvägen 4, 16832 Bromma.
Vilken bransch är Pharma Hospital Consulting PHC AB verksamt i?
Pharma Hospital Consulting PHC AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pharma Hospital Consulting PHC AB?
Pharma Hospital Consulting PHC AB hade en nettoomsättning på 6 331 703 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Pharma Hospital Consulting PHC AB någon utdelning?
Styrelsen i Pharma Hospital Consulting PHC AB föreslog en utdelning på 414 010 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.