Orbasys AB
Orbasys AB har organisationsnummer 559474-7619 (5594747619)
Aktiebolag • Org.nr: 559474-7619
Om företaget
Orbasys AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skärblacka. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 50 procent till 1 702 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 131 000 kr föregående år).
Bolaget har haft väsentligt högre omsättning då föregående år var förkortat samt att bolaget har etablerat sig väl på sin marknad.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Orbasys AB 1 702 000 kr och redovisade ett resultat på 739 409 kr. Rörelsemarginalen var 72,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 55,5 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 564,3 procent, över branschens median (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,4 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 72,4 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,5 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 564,3 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 70,7 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 50,5 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 702 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 409 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 278 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 17 av 68 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Norrköping.
- Plats 1 308 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 3 785 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 98 829 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,9 procent | 72,4 procent |
| Vinstmarginal | 72,9 procent | 72,4 procent |
| Soliditet | 56,9 procent | 55,5 procent |
| Kassalikviditet | 489,3 procent | 564,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,2 procent | 70,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 50,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 702 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 409 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Morkullevägen 15c/o Ulf Söderhielm
61732 Skärblacka
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom el och automation.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 131 253 kr | 1 701 703 kr |
| Övriga externa kostnader | 103 224 kr | 60 325 kr |
| Personalkostnader | 203 666 kr | 409 134 kr |
| Rörelseresultat | 824 363 kr | 1 232 244 kr |
| Ränteintäkter | 18 kr | 38 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 824 381 kr | 1 232 282 kr |
| Bokslutsdispositioner | -206 000 kr | -300 000 kr |
| Skatt | 127 433 kr | 192 873 kr |
| Årets resultat | 490 948 kr | 739 409 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 907 419 kr | 1 886 676 kr |
| Kortfristiga fordringar | 140 569 kr | 175 030 kr |
| Kassa och bank | 766 850 kr | 1 711 646 kr |
| Summa tillgångar | 907 419 kr | 1 886 676 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 515 948 kr | 1 046 357 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 281 948 kr |
| Årets resultat | 490 948 kr | 739 409 kr |
| Obeskattade reserver | 206 000 kr | 506 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 185 471 kr | 334 319 kr |
| Leverantörsskulder | - | 116 kr |
| Skatteskulder | 56 807 kr | 162 383 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 120 664 kr | 163 820 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 907 419 kr | 1 886 676 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget erbjuder konsulttjänster inom el och automation.
Företrädare
- Ulf Fritz Leonard S (styrelseledamot)
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Orbasys AB för organisationsnummer?
Orbasys AB har organisationsnummer 559474-7619 (5594747619).
Var ligger Orbasys AB?
Orbasys AB har sin registrerade adress Morkullevägen 15, 61732 Skärblacka.
Vilken bransch är Orbasys AB verksamt i?
Orbasys AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Orbasys AB?
Orbasys AB hade en nettoomsättning på 1 702 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Orbasys AB?
Orbasys AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Orbasys AB någon utdelning?
Styrelsen i Orbasys AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.