Rivanto AB
Rivanto AB har organisationsnummer 559475-9978 (5594759978)
Aktiebolag • Org.nr: 559475-9978
Om företaget
Rivanto AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Foretagets registreringsdatum 2024-03-14
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rivanto AB 18 233 387 kr och redovisade ett resultat på 75 734 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,5 procent). Soliditeten var 3,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,2 procent). Kassalikviditeten var 95,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 6,5 procent | 1,2 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,5 procent | 6,4 procent | 0,9 procent till 14,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,9 procent | 49,2 procent | 28,3 procent till 69,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 95,8 procent | 215,0 procent | 136,7 procent till 382,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 57,2 procent | 25,5 procent | 1,8 procent till 58,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 6 078 000 kr | 1 438 000 kr | 968 000 kr till 1 988 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 495 000 kr | 580 000 kr | 393 000 kr till 703 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 70 av 1 425 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten.
- Plats 1 av 7 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten med säte i Täby.
- Plats 64 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 3 440 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 10 911 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Reprovägen 1218377 Täby
Bolag på samma adress
30 andra bolag har Reprovägen 12 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Kärnverksamhet är utförande av bygg- och invändiga arbeten.
Bransch
- 43330Golv- och väggbeläggningsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 18 233 387 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 67 063 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 10 628 007 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 010 505 kr |
| Personalkostnader | 1 484 603 kr |
| Avskrivningar | 27 775 kr |
| Rörelseresultat | 86 587 kr |
| Ränteintäkter | 7 540 kr |
| Räntekostnader | -1 078 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 95 205 kr |
| Skatt | 19 471 kr |
| Årets resultat | 75 734 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 272 225 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 272 225 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 161 229 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 349 683 kr |
| Kassa och bank | 811 546 kr |
| Summa tillgångar | 3 433 454 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 132 406 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 31 672 kr |
| Årets resultat | 75 734 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 301 048 kr |
| Leverantörsskulder | 4 469 231 kr |
| Skatteskulder | 42 581 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -1 400 221 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 433 454 kr |
Ur årsredovisningen
Kärnverksamhet är utförande av bygg- och invändiga arbeten.
Årets huvudsakliga aktivitet var inom bygg, både konsultverksamhet och byggnation.
Företrädare
- Martins Z (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rivanto AB för organisationsnummer?
Rivanto AB har organisationsnummer 559475-9978 (5594759978).
Var ligger Rivanto AB?
Rivanto AB har sin registrerade adress Reprovägen 12, 18377 Täby.
Vilken bransch är Rivanto AB verksamt i?
Rivanto AB är registrerat i branschen golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rivanto AB?
Rivanto AB hade en nettoomsättning på 18 233 387 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rivanto AB?
Rivanto AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-03-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.