Izabelle Sund AB
Izabelle Sund AB har organisationsnummer 559476-3228 (5594763228)
Aktiebolag • Org.nr: 559476-3228
Om företaget
Izabelle Sund AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 89 procent till 1 244 000 kr räkenskapsåret 2025 (657 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Izabelle Sund AB 1 244 000 kr och redovisade ett resultat på -35 470 kr. Rörelsemarginalen var -2,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 39,9 procent, under branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 138,0 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,9 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,8 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,9 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 138,0 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -66,7 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 89,3 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 244 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 531 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 162 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 11 av 27 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Järfälla.
- Plats 893 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 41 845 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 126 946 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,5 procent | -2,9 procent |
| Vinstmarginal | 12,5 procent | -2,8 procent |
| Soliditet | 57,0 procent | 39,9 procent |
| Kassalikviditet | 197,4 procent | 138,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 71,8 procent | -66,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 89,3 procent |
| Omsättning per anställd | 657 000 kr | 1 244 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 170 000 kr | 531 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stinsgränd 6 Lgh 100519270 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget kommer bedriva frisörverksamhet, även försäljning utav hårprodukter samt hårtillbehör. Verksamheten är riktad mot alla åldrar samt kön. Jag som frisör kommer att utföra behandlingar som klippning, färgning, styling, hårtvätt samt hårförlängning.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 657 307 kr | 1 243 658 kr |
| Övriga externa kostnader | 254 754 kr | 441 253 kr |
| Personalkostnader | 170 304 kr | 531 196 kr |
| Rörelseresultat | 82 004 kr | -35 738 kr |
| Ränteintäkter | 38 kr | 268 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 82 029 kr | -35 470 kr |
| Skatt | 18 364 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 63 665 kr | -35 470 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 155 673 kr | 133 385 kr |
| Varulager | 23 419 kr | 22 716 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 227 kr | 82 198 kr |
| Kassa och bank | 106 027 kr | 28 471 kr |
| Summa tillgångar | 155 673 kr | 133 385 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 88 665 kr | 53 194 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 63 665 kr |
| Årets resultat | 63 665 kr | -35 470 kr |
| Kortfristiga skulder | 67 008 kr | 80 191 kr |
| Leverantörsskulder | 11 066 kr | 23 320 kr |
| Skatteskulder | 1 884 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 058 kr | 56 871 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 155 673 kr | 133 385 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget kommer bedriva frisörverksamhet, även försäljning utav hårprodukter samt hårtillbehör. Verksamheten är riktad mot alla åldrar samt kön. Jag som frisör kommer att utföra behandlingar som klippning, färgning, styling, hårtvätt samt hårförlängning. Företaget har sitt säte i Järfälla
Företrädare
- Linnea Izabelle S (styrelseledamot, verkställande direktör)
Undertecknad i Järfälla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Izabelle Sund AB för organisationsnummer?
Izabelle Sund AB har organisationsnummer 559476-3228 (5594763228).
Var ligger Izabelle Sund AB?
Izabelle Sund AB har sin registrerade adress Stinsgränd 6 Lgh 1005, 19270 Sollentuna.
Vilken bransch är Izabelle Sund AB verksamt i?
Izabelle Sund AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Izabelle Sund AB?
Izabelle Sund AB hade en nettoomsättning på 1 244 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Izabelle Sund AB?
Izabelle Sund AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-03-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.