JA::CO AB
JA::CO AB har organisationsnummer 559476-8870 (5594768870)
Aktiebolag • Org.nr: 559476-8870
Om företaget
JA::CO AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 62 procent till 241 000 kr räkenskapsåret 2025 (149 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JA::CO AB 241 000 kr och redovisade ett resultat på 65 042 kr. Rörelsemarginalen var 52,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 40,7 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 51,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,0 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 45,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 40,7 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 51,4 procent | 140,3 procent | 65,5 procent till 311,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 41,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 61,7 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 241 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 74 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 822 av 9 525 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 734 av 882 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 14 686 av 23 076 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 36 014 av 54 132 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 219 128 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,4 procent | 52,0 procent |
| Vinstmarginal | 77,2 procent | 45,6 procent |
| Soliditet | 26,0 procent | 40,7 procent |
| Kassalikviditet | 30,5 procent | 51,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 73,2 procent | 41,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 61,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 241 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 74 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jörgensgatan 2Bc/o Jacob Modin
41670 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Verksam inom restaurangbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 148 803 kr | 241 411 kr |
| Övriga externa kostnader | 17 135 kr | 42 451 kr |
| Personalkostnader | - | 73 652 kr |
| Rörelseresultat | 131 668 kr | 125 308 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 kr |
| Räntekostnader | 17 006 kr | 15 726 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 114 662 kr | 109 586 kr |
| Bokslutsdispositioner | -28 600 kr | -27 500 kr |
| Skatt | 17 728 kr | 17 044 kr |
| Årets resultat | 68 334 kr | 65 042 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 325 080 kr | 325 080 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 325 080 kr | 325 080 kr |
| Omsättningstillgångar | 34 289 kr | 64 042 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 813 kr | 3 kr |
| Kassa och bank | 28 476 kr | 64 039 kr |
| Summa tillgångar | 359 369 kr | 389 122 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 93 334 kr | 158 376 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 68 334 kr |
| Årets resultat | 68 334 kr | 65 042 kr |
| Obeskattade reserver | 28 600 kr | 56 100 kr |
| Kortfristiga skulder | 112 435 kr | 124 646 kr |
| Skatteskulder | 17 728 kr | 34 772 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 207 kr | 6 374 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 359 369 kr | 389 122 kr |
Företrädare
- Jacob M (styrelseledamot)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JA::CO AB för organisationsnummer?
JA::CO AB har organisationsnummer 559476-8870 (5594768870).
Var ligger JA::CO AB?
JA::CO AB har sin registrerade adress Jörgensgatan 2B, 41670 Göteborg.
Vilken bransch är JA::CO AB verksamt i?
JA::CO AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JA::CO AB?
JA::CO AB hade en nettoomsättning på 241 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JA::CO AB?
JA::CO AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-03-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.