P Lundqvist måleri AB
P Lundqvist måleri AB har organisationsnummer 559477-4290 (5594774290)
Aktiebolag • Org.nr: 559477-4290
Om företaget
P Lundqvist måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjöbaden. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 90 procent till 2 046 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 078 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte P Lundqvist måleri AB 2 046 000 kr och redovisade ett resultat på 194 239 kr. Rörelsemarginalen var 12,1 procent, över branschens median (median 7,8 procent). Soliditeten var 57,1 procent, över branschens median (median 55,2 procent). Kassalikviditeten var 215,2 procent, under branschens median (median 250,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,1 procent | 7,8 procent | 2,7 procent till 15,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,1 procent | 7,6 procent | 2,5 procent till 15,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 57,1 procent | 55,2 procent | 34,5 procent till 72,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 215,2 procent | 250,1 procent | 159,5 procent till 453,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 49,1 procent | 29,7 procent | 6,0 procent till 60,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 89,8 procent | 6,0 procent | -13,3 procent till 34,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 046 000 kr | 1 069 000 kr | 778 000 kr till 1 447 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 676 000 kr | 555 000 kr | 397 000 kr till 694 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 793 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 9 av 24 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Nacka.
- Plats 897 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 26 416 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 83 147 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,8 procent | 12,1 procent |
| Vinstmarginal | 33,8 procent | 12,1 procent |
| Soliditet | 71,2 procent | 57,1 procent |
| Kassalikviditet | 293,2 procent | 215,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,0 procent | 49,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 89,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 078 000 kr | 2 046 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 464 000 kr | 676 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fidravägen 3513344 Saltsjöbaden
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Fidravägen 35 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Utföra måleritjänster.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 077 850 kr | 2 046 052 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 4 910 kr |
| Övriga externa kostnader | 113 459 kr | 222 216 kr |
| Personalkostnader | 463 612 kr | 675 664 kr |
| Avskrivningar | 12 161 kr | 16 214 kr |
| Rörelseresultat | 364 243 kr | 247 425 kr |
| Ränteintäkter | 184 kr | 73 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 364 427 kr | 247 498 kr |
| Skatt | 75 888 kr | 53 259 kr |
| Årets resultat | 288 539 kr | 194 239 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 68 911 kr | 52 697 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 911 kr | 52 697 kr |
| Omsättningstillgångar | 371 237 kr | 640 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 56 000 kr | 208 488 kr |
| Kassa och bank | 315 237 kr | 431 512 kr |
| Summa tillgångar | 440 148 kr | 692 697 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 313 539 kr | 395 278 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 176 039 kr |
| Årets resultat | 288 539 kr | 194 239 kr |
| Kortfristiga skulder | 126 609 kr | 297 419 kr |
| Leverantörsskulder | 1 112 kr | 49 841 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 125 497 kr | 247 578 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 440 148 kr | 692 697 kr |
Företrädare
- Patrik L (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har P Lundqvist måleri AB för organisationsnummer?
P Lundqvist måleri AB har organisationsnummer 559477-4290 (5594774290).
Var ligger P Lundqvist måleri AB?
P Lundqvist måleri AB har sin registrerade adress Fidravägen 35, 13344 Saltsjöbaden.
Vilken bransch är P Lundqvist måleri AB verksamt i?
P Lundqvist måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter P Lundqvist måleri AB?
P Lundqvist måleri AB hade en nettoomsättning på 2 046 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har P Lundqvist måleri AB?
P Lundqvist måleri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår P Lundqvist måleri AB någon utdelning?
Styrelsen i P Lundqvist måleri AB föreslog en utdelning på 156 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-03-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.