Måleri Gänget Stockholm AB

Måleri Gänget Stockholm AB har organisationsnummer 559478-5593 (5594785593)

Aktiebolag • Org.nr: 559478-5593

MåleriarbetenBålsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2024Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Måleri Gänget Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bålsta. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.

Ekonomi

3 417 994 krOmsättning▲ 238 procent
262 631 krÅrets resultat
3Antal anställda
34,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 238 procent till 3 417 994 kr räkenskapsåret 2025 (1 011 679 kr föregående år).

Bolagets nettoomsättning har ökat väsentligt jämfört med föregående räkenskapsår. Ökningen förklaras främst av att föregående räkenskapsår var bolagets första verksamhetsperiod och endast omfattade delar av ett år. Under året har verksamheten fortsatt att etableras och bolaget har successivt tagit fler uppdrag. Medelantalet anställda uppgick till tre personer, vilket är oförändrat jämfört med föregående år. Under året har bolaget dock även anlitat ytterligare målare på timbasis, vilket innebär att fler personer varit verksamma i bolaget jämfört med föregående räkenskapsår.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Måleri Gänget Stockholm AB 3 417 994 kr och redovisade ett resultat på 262 631 kr. Rörelsemarginalen var 13,1 procent, över branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 34,8 procent, under branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 191,1 procent, under branschens median (median 233,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal13,1 procent8,0 procent1,4 procent till 17,3 procentöver branschens median
Vinstmarginal13,0 procent7,8 procent1,1 procent till 17,3 procentöver branschens median
Soliditet34,8 procent52,6 procent32,9 procent till 71,4 procentUnder branschens median
Kassalikviditet191,1 procent233,4 procent148,9 procent till 400,6 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital94,2 procent25,3 procent2,7 procent till 55,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt237,9 procent6,1 procent-15,0 procent till 32,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 139 000 kr1 089 000 kr770 000 kr till 1 471 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd538 000 kr546 000 kr388 000 kr till 675 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 435 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
  • Plats 10 av 51 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Uppsala.
  • Plats 896 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
  • Plats 1 579 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
  • Plats 51 514 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal-0,8 procent13,1 procent
Vinstmarginal-0,9 procent13,0 procent
Soliditet8,0 procent34,8 procent
Kassalikviditet98,2 procent191,1 procent
Avkastning på eget kapital-55,3 procent94,2 procent
Omsättningstillväxt-237,9 procent
Omsättning per anställd337 000 kr1 139 000 kr
Personalkostnad per anställd244 000 kr538 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Herrgårdsgatan 39
74649 Bålsta

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet är att bedriva måleri- och byggnadsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning1 011 679 kr3 417 994 kr
Övriga externa kostnader153 086 kr614 745 kr
Personalkostnader731 351 kr1 615 200 kr
Rörelseresultat-8 421 kr446 448 kr
Ränteintäkter30 kr223 kr
Räntekostnader510 kr1 337 kr
Resultat efter finansiella poster-8 901 kr445 334 kr
Bokslutsdispositioner--112 900 kr
Skatt-69 803 kr
Årets resultat-8 901 kr262 631 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar19 440 kr19 440 kr
Finansiella anläggningstillgångar19 440 kr19 440 kr
Omsättningstillgångar182 542 kr780 714 kr
Kortfristiga fordringar143 581 kr345 740 kr
Kassa och bank38 961 kr434 974 kr
Summa tillgångar201 982 kr800 154 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital16 099 kr278 730 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat--8 901 kr
Årets resultat-8 901 kr262 631 kr
Obeskattade reserver-112 900 kr
Kortfristiga skulder185 883 kr408 524 kr
Leverantörsskulder32 240 kr49 993 kr
Skatteskulder-50 927 kr
Övriga kortfristiga skulder57 007 kr87 717 kr
Summa eget kapital och skulder201 982 kr800 154 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver verksamhet inom måleri- och byggnadsarbeten samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala.

Företrädare

  • Aigars V

Undertecknad i Bålsta 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2024-04-04
Registrerat hos Bolagsverket
Måleri Gänget Stockholm AB
2024-04-12
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Måleri Gänget Stockholm AB för organisationsnummer?

Måleri Gänget Stockholm AB har organisationsnummer 559478-5593 (5594785593).

Var ligger Måleri Gänget Stockholm AB?

Måleri Gänget Stockholm AB har sin registrerade adress Herrgårdsgatan 39, 74649 Bålsta.

Vilken bransch är Måleri Gänget Stockholm AB verksamt i?

Måleri Gänget Stockholm AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Måleri Gänget Stockholm AB?

Måleri Gänget Stockholm AB hade en nettoomsättning på 3 417 994 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Måleri Gänget Stockholm AB?

Måleri Gänget Stockholm AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Uppsala
Län
Uppsala län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2024-04-04
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar