Arrosamena Artesania AB
Arrosamena Artesania AB har organisationsnummer 559479-4686 (5594794686)
Aktiebolag • Org.nr: 559479-4686
Om företaget
Arrosamena Artesania AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som övrig specialiserad detaljhandel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47789). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 235 697 kr räkenskapsåret 2025 (289 935 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arrosamena Artesania AB 235 697 kr och redovisade ett resultat på -10 809 kr. Rörelsemarginalen var -4,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 58,5 procent, över branschens median (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 126,3 procent, över branschens median (median 124,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,6 procent | 4,9 procent | -1,7 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,6 procent | 4,1 procent | -2,5 procent till 13,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 58,5 procent | 48,4 procent | 18,1 procent till 72,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 126,3 procent | 124,1 procent | 63,3 procent till 335,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -22,2 procent | 7,0 procent | -8,8 procent till 33,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -18,7 procent | -0,1 procent | -15,5 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 196 av 276 aktiebolag inom övrig specialiserad detaljhandel.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom övrig specialiserad detaljhandel med säte i Luleå.
- Plats 1 458 av 2 269 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 4 715 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 222 773 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,2 procent | -4,6 procent |
| Vinstmarginal | 15,2 procent | -4,6 procent |
| Soliditet | 48,8 procent | 58,5 procent |
| Kassalikviditet | 155,9 procent | 126,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 58,0 procent | -22,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -18,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvartsstigen 3497753 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget bedriver verksamhet inom design, tillverkning, och försäljning av smycken och andra accessoarer. Bolaget bedriver också därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 289 935 kr | 235 697 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 50 900 kr | 25 304 kr |
| Övriga externa kostnader | 72 102 kr | 101 711 kr |
| Personalkostnader | 147 453 kr | 134 592 kr |
| Rörelseresultat | 44 167 kr | -10 728 kr |
| Ränteintäkter | 50 kr | 58 kr |
| Räntekostnader | 98 kr | 139 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 44 119 kr | -10 809 kr |
| Skatt | 9 539 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 34 580 kr | -10 809 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 121 982 kr | 83 434 kr |
| Varulager | 24 687 kr | 39 869 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 189 kr |
| Kassa och bank | 97 295 kr | 43 376 kr |
| Summa tillgångar | 121 982 kr | 83 434 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 59 580 kr | 48 771 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 34 580 kr |
| Årets resultat | 34 580 kr | -10 809 kr |
| Kortfristiga skulder | 62 402 kr | 34 491 kr |
| Skatteskulder | 5 587 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 815 kr | 34 491 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 121 982 kr | 83 434 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget köper in och tillverkar smycken och bijouterier av läder, stenar och metal. Dock ej guld och ädelstenar. Bolaget bedriver en butik under sommarmånaderna på Smögenbryggan och säljer smyckena till sommargäster. Bolaget har sitt säte i Luleå.
Företrädare
- Adrian Federico A (styrelseledamot och verkställande direktör)
- Sebastian G A (ordförande)
- Karin Maria M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arrosamena Artesania AB för organisationsnummer?
Arrosamena Artesania AB har organisationsnummer 559479-4686 (5594794686).
Var ligger Arrosamena Artesania AB?
Arrosamena Artesania AB har sin registrerade adress Kvartsstigen 34, 97753 Luleå.
Vilken bransch är Arrosamena Artesania AB verksamt i?
Arrosamena Artesania AB är registrerat i branschen övrig specialiserad detaljhandel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arrosamena Artesania AB?
Arrosamena Artesania AB hade en nettoomsättning på 235 697 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-04-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.