RM Management AB
RM Management AB har organisationsnummer 559480-6571 (5594806571)
Aktiebolag • Org.nr: 559480-6571
Om företaget
RM Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 73 procent till 1 084 999 kr räkenskapsåret 2025 (626 399 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RM Management AB 1 084 999 kr och redovisade ett resultat på 503 544 kr. Rörelsemarginalen var 58,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 65,6 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 188,3 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,8 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 58,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 188,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 54,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 73,2 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 085 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 253 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 203 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 119 av 382 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Solna.
- Plats 1 291 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 45 764 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 138 404 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 81,4 procent | 58,8 procent |
| Vinstmarginal | 81,4 procent | 58,8 procent |
| Soliditet | 63,7 procent | 65,6 procent |
| Kassalikviditet | 275,1 procent | 188,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,2 procent | 54,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 73,2 procent |
| Omsättning per anställd | 626 000 kr | 1 085 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 253 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Banmästargatan 10c/o c/o Robert Matta
17067 Solna
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Banmästargatan 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, ekonomi och marknadsföring.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 626 399 kr | 1 084 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 kr | 2 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 755 kr |
| Övriga externa kostnader | 115 919 kr | 192 796 kr |
| Personalkostnader | 550 kr | 252 938 kr |
| Rörelseresultat | 509 932 kr | 638 513 kr |
| Ränteintäkter | - | 198 kr |
| Räntekostnader | - | 536 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 509 932 kr | 638 175 kr |
| Skatt | 106 174 kr | 134 631 kr |
| Årets resultat | 403 758 kr | 503 544 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 500 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 500 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 673 572 kr | 922 026 kr |
| Kortfristiga fordringar | 104 000 kr | 190 158 kr |
| Kassa och bank | 569 572 kr | 731 868 kr |
| Summa tillgångar | 673 572 kr | 1 422 026 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 428 758 kr | 932 301 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 403 758 kr |
| Årets resultat | 403 758 kr | 503 544 kr |
| Kortfristiga skulder | 244 814 kr | 489 725 kr |
| Skatteskulder | 106 174 kr | 240 805 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 138 640 kr | 248 920 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 673 572 kr | 1 422 026 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Solna, bedriver konsultverksamhet inom IT, marknadsföring och ekonomi.
Företrädare
- Robert M (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RM Management AB för organisationsnummer?
RM Management AB har organisationsnummer 559480-6571 (5594806571).
Var ligger RM Management AB?
RM Management AB har sin registrerade adress Banmästargatan 10, 17067 Solna.
Vilken bransch är RM Management AB verksamt i?
RM Management AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RM Management AB?
RM Management AB hade en nettoomsättning på 1 084 999 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RM Management AB?
RM Management AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår RM Management AB någon utdelning?
Styrelsen i RM Management AB föreslog en utdelning på 209 500 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-04-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.