Sura Igelkotten AB
Sura Igelkotten AB har organisationsnummer 559481-6232 (5594816232)
Aktiebolag • Org.nr: 559481-6232
Om företaget
Sura Igelkotten AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1710 procent till 9 921 000 kr räkenskapsåret 2025 (548 000 kr föregående år).
Första året som restaurangen haft öppet hela året
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sura Igelkotten AB 9 921 000 kr och redovisade ett resultat på -2 114 637 kr. Rörelsemarginalen var -21,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 69,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 127,8 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -21,0 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -21,3 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 127,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -35,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1710,4 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 902 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 491 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 963 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 301 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 4 093 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 205 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 19 943 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -176,5 procent | -21,0 procent |
| Vinstmarginal | -176,5 procent | -21,3 procent |
| Soliditet | 74,1 procent | 69,8 procent |
| Kassalikviditet | 159,6 procent | 127,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -15,6 procent | -35,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1710,4 procent |
| Omsättning per anställd | 78 000 kr | 902 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 40 000 kr | 491 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Regeringsgatan 7611139 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Regeringsgatan 76 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 548 194 kr | 9 921 307 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 42 kr |
| Övriga externa kostnader | 661 755 kr | 2 760 694 kr |
| Personalkostnader | 281 491 kr | 5 404 526 kr |
| Rörelseresultat | -967 261 kr | -2 083 836 kr |
| Ränteintäkter | 643 kr | 466 kr |
| Räntekostnader | - | 31 267 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -966 618 kr | -2 114 637 kr |
| Årets resultat | -966 618 kr | -2 114 637 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 4 215 342 kr | 5 110 516 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 053 125 kr | 4 948 299 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 162 217 kr | 162 217 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 163 648 kr | 3 515 503 kr |
| Varulager | 700 000 kr | 1 291 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 639 631 kr | 2 214 269 kr |
| Kassa och bank | 824 017 kr | 10 234 kr |
| Summa tillgångar | 8 378 990 kr | 8 626 019 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 6 208 382 kr | 6 018 745 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 150 000 kr | 8 108 382 kr |
| Årets resultat | -966 618 kr | -2 114 637 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 170 608 kr | 1 741 142 kr |
| Leverantörsskulder | 1 912 425 kr | 667 593 kr |
| Skatteskulder | - | 28 105 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 146 920 kr | 328 984 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 378 990 kr | 8 626 019 kr |
Ur årsredovisningen
Väsentliga händelser under räkenskapsåret och efter dess utgång
Företrädare
- Cooper P (verkställande direktör)
- Martina W
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sura Igelkotten AB för organisationsnummer?
Sura Igelkotten AB har organisationsnummer 559481-6232 (5594816232).
Var ligger Sura Igelkotten AB?
Sura Igelkotten AB har sin registrerade adress Regeringsgatan 76, 11139 Stockholm.
Vilken bransch är Sura Igelkotten AB verksamt i?
Sura Igelkotten AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sura Igelkotten AB?
Sura Igelkotten AB hade en nettoomsättning på 9 921 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sura Igelkotten AB?
Sura Igelkotten AB hade i genomsnitt 11 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-04-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.