Om företaget
Time Panther AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Sidoverksamheter inkluderar ljudinspelning och musikutgivning och annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 23 procent till 1 747 057 kr räkenskapsåret 2026 (2 269 615 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Time Panther AB 1 747 057 kr och redovisade ett resultat på -71 031 kr. Rörelsemarginalen var -18,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 76,1 procent, över branschens median (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 418,6 procent, över branschens median (median 357,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -18,6 procent | 16,9 procent | 2,0 procent till 39,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -18,4 procent | 17,2 procent | 2,6 procent till 44,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 76,1 procent | 67,8 procent | 49,5 procent till 83,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 418,6 procent | 357,6 procent | 194,3 procent till 696,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -13,1 procent | 26,0 procent | 4,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -23,0 procent | -0,9 procent | -34,2 procent till 32,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 747 000 kr | 843 000 kr | 324 000 kr till 1 506 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 080 000 kr | 490 000 kr | 141 000 kr till 756 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 364 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 165 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 17 792 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 31 240 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 96 501 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,7 procent | -18,6 procent |
| Vinstmarginal | 43,8 procent | -18,4 procent |
| Soliditet | 55,0 procent | 76,1 procent |
| Kassalikviditet | 444,1 procent | 418,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,9 procent | -13,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -23,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 270 000 kr | 1 747 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 298 000 kr | 1 080 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Marinstadsvägen 9c/o Kali Malone
13137 Nacka
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Marinstadsvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer bedriva verksamhet inom musikproduktion och fonogramutgivning i form av artistframträdanden samt som kompositör och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 269 615 kr | 1 747 057 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 235 kr | 6 511 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 270 556 kr | 373 704 kr |
| Övriga externa kostnader | 711 612 kr | 598 950 kr |
| Personalkostnader | 297 622 kr | 1 080 487 kr |
| Rörelseresultat | 991 120 kr | -324 809 kr |
| Ränteintäkter | 1 892 kr | 4 460 kr |
| Räntekostnader | - | 682 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 993 012 kr | -321 031 kr |
| Bokslutsdispositioner | -250 000 kr | 250 000 kr |
| Skatt | 155 157 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 587 855 kr | -71 031 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 1 113 631 kr | 711 903 kr |
| Kortfristiga fordringar | 238 624 kr | 195 687 kr |
| Kassa och bank | 875 007 kr | 516 216 kr |
| Summa tillgångar | 1 113 631 kr | 711 903 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 612 855 kr | 541 824 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 587 855 kr |
| Årets resultat | 587 855 kr | -71 031 kr |
| Obeskattade reserver | 250 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 250 776 kr | 170 079 kr |
| Leverantörsskulder | 17 416 kr | 17 471 kr |
| Skatteskulder | 122 665 kr | 63 615 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 47 771 kr | 88 993 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 113 631 kr | 711 903 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom musikproduktion och fonogramutgivning i form av artistframträdande samt som kompositör och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Kali Ann M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Time Panther AB för organisationsnummer?
Time Panther AB har organisationsnummer 559482-2511 (5594822511).
Var ligger Time Panther AB?
Time Panther AB har sin registrerade adress Marinstadsvägen 9, 13137 Nacka.
Vilken bransch är Time Panther AB verksamt i?
Time Panther AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Time Panther AB?
Time Panther AB hade en nettoomsättning på 1 747 057 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Time Panther AB?
Time Panther AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-05-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.