Baris Pensel Måleri AB
Baris Pensel Måleri AB har organisationsnummer 559482-4459 (5594824459)
Aktiebolag • Org.nr: 559482-4459
Om företaget
Baris Pensel Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Baris Pensel Måleri AB 545 310 kr och redovisade ett resultat på 202 141 kr. Rörelsemarginalen var 46,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 72,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 330,0 procent, över branschens median (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,7 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 46,7 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,4 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 330,0 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 89,3 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 716 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 15 av 20 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Västerås.
- Plats 2 658 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 023 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 185 738 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 46,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 46,7 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 72,4 procent |
| Kassalikviditet | - | 330,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,9 procent | 89,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Köpingsvägen 69A72465 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Lackering, byggnader och anläggningar. Måleriarbeten, på byggnader och anläggningar, invändigt och utvändigt. Golvmålning. Hyra ut sig själv som målare för måleriarbeten, på byggnader och anläggningar, invändigt och utvändigt
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 545 310 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 7 949 kr |
| Övriga externa kostnader | 700 kr | 39 931 kr |
| Personalkostnader | - | 241 449 kr |
| Avskrivningar | - | 1 477 kr |
| Rörelseresultat | -700 kr | 254 504 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 kr |
| Räntekostnader | - | 107 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -700 kr | 254 403 kr |
| Skatt | - | 52 262 kr |
| Årets resultat | -700 kr | 202 141 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 28 072 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 28 072 kr |
| Omsättningstillgångar | 24 300 kr | 284 624 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 10 339 kr |
| Kassa och bank | 24 300 kr | 274 285 kr |
| Summa tillgångar | 24 300 kr | 312 696 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 24 300 kr | 226 441 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -700 kr |
| Årets resultat | -700 kr | 202 141 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 86 255 kr |
| Skatteskulder | - | 52 262 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 33 993 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 300 kr | 312 696 kr |
Ur årsredovisningen
VerksamhetLackering, byggnader och anläggningar. Måleriarbeten, på byggnader och anläggningar, invändigt och utvändigt.Golvmålning. Hyra ut sig själv som målare för måleriarbeten, på byggnader och anläggningar, invändigt och utvändigtBolaget har sitt säte i Västerås.
Bolaget har under året etablerat och utvecklat sin verksamhet med fokus på måleriarbeten inom byggsektorn. Verksamheten har genererat en stabil omsättning och ett positivt resultat, vilket har stärkt bolagets finansiella ställning.
Företrädare
- Abdelbari A (styrelseledamot)
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Baris Pensel Måleri AB för organisationsnummer?
Baris Pensel Måleri AB har organisationsnummer 559482-4459 (5594824459).
Var ligger Baris Pensel Måleri AB?
Baris Pensel Måleri AB har sin registrerade adress Köpingsvägen 69A, 72465 Västerås.
Vilken bransch är Baris Pensel Måleri AB verksamt i?
Baris Pensel Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Baris Pensel Måleri AB?
Baris Pensel Måleri AB hade en nettoomsättning på 545 310 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-05-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.