Mico Restaurang AB
Mico Restaurang AB har organisationsnummer 559485-3409 (5594853409)
Aktiebolag • Org.nr: 559485-3409
Om företaget
Mico Restaurang AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gustavsberg. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 230 procent till 2 057 005 kr räkenskapsåret 2025 (623 235 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mico Restaurang AB 2 057 005 kr och redovisade ett resultat på 81 501 kr. Rörelsemarginalen var 4,4 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 35,3 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 120,8 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,4 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 120,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 73,7 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 230,1 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 057 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 440 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 620 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 099 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 15 164 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 26 260 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 82 674 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,4 procent | 4,4 procent |
| Vinstmarginal | -7,4 procent | 4,5 procent |
| Soliditet | 10,9 procent | 35,3 procent |
| Kassalikviditet | 50,0 procent | 120,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -157,3 procent | 73,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 230,1 procent |
| Omsättning per anställd | 623 000 kr | 2 057 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 192 000 kr | 440 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
gustavbergsvägen 3413439 Gustavsberg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har gustavbergsvägen 34 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 623 235 kr | 2 057 005 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 246 693 kr | 913 090 kr |
| Övriga externa kostnader | 226 958 kr | 597 284 kr |
| Personalkostnader | 191 872 kr | 440 108 kr |
| Avskrivningar | 3 750 kr | 15 000 kr |
| Rörelseresultat | -46 038 kr | 91 523 kr |
| Ränteintäkter | 14 kr | 316 kr |
| Räntekostnader | -175 kr | -95 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -45 849 kr | 91 934 kr |
| Skatt | - | 10 433 kr |
| Årets resultat | -45 849 kr | 81 501 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 115 050 kr | 100 050 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 800 kr | 43 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 152 246 kr | 213 584 kr |
| Varulager | 77 504 kr | 75 361 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 593 kr | 84 008 kr |
| Kassa och bank | 35 149 kr | 54 215 kr |
| Summa tillgångar | 267 296 kr | 313 634 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 29 151 kr | 110 652 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 50 000 kr | 4 151 kr |
| Årets resultat | -45 849 kr | 81 501 kr |
| Kortfristiga skulder | 149 545 kr | 114 382 kr |
| Leverantörsskulder | 103 792 kr | 99 390 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 753 kr | 14 992 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 267 296 kr | 313 634 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm startades år 2024 och bedriver sedan dess restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Villkorade aktieägartillskott uppgick till 50 000 kr (50 000 kr)
Företrädare
- Umit E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mico Restaurang AB för organisationsnummer?
Mico Restaurang AB har organisationsnummer 559485-3409 (5594853409).
Var ligger Mico Restaurang AB?
Mico Restaurang AB har sin registrerade adress gustavbergsvägen 34, 13439 Gustavsberg.
Vilken bransch är Mico Restaurang AB verksamt i?
Mico Restaurang AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mico Restaurang AB?
Mico Restaurang AB hade en nettoomsättning på 2 057 005 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mico Restaurang AB?
Mico Restaurang AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.