Hagabacken Fastighets H 3 AB
Hagabacken Fastighets H 3 AB har organisationsnummer 559486-8795 (5594868795)
Aktiebolag • Org.nr: 559486-8795
Om företaget
Hagabacken Fastighets H 3 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 144 procent till 1 389 873 kr räkenskapsåret 2025 (568 479 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hagabacken Fastighets H 3 AB 1 389 873 kr och redovisade ett resultat på -3 081 936 kr. Rörelsemarginalen var -5,6 procent, under branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 0,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 75,3 procent). Kassalikviditeten var 14,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,6 procent | 4,2 procent | -15,9 procent till 40,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -288,1 procent | 19,4 procent | -11,4 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,0 procent | 75,3 procent | 37,1 procent till 97,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 14,8 procent | 236,2 procent | 62,8 procent till 1119,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -10606,2 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 144,5 procent | -1,7 procent | -50,3 procent till 20,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 233 av 1 722 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 85 av 499 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Stockholm.
- Plats 21 363 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 38 103 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 115 566 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,3 procent | -5,6 procent |
| Vinstmarginal | -134,0 procent | -288,1 procent |
| Soliditet | 0,0 procent | 0,0 procent |
| Kassalikviditet | 95,8 procent | 14,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2931,5 procent | -10606,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 144,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 103c/o c/o NovaReal
72105 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 568 479 kr | 1 389 873 kr |
| Övriga externa kostnader | 644 060 kr | 1 467 665 kr |
| Rörelseresultat | -75 581 kr | -77 792 kr |
| Ränteintäkter | 615 562 kr | 1 316 kr |
| Räntekostnader | 1 301 987 kr | 3 927 737 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -762 006 kr | -4 004 213 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 1 038 835 kr |
| Skatt | - | 116 558 kr |
| Årets resultat | -762 006 kr | -3 081 936 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 103 499 127 kr | 103 815 001 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 103 499 127 kr | 103 815 001 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 493 475 kr | 661 116 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 490 954 kr | 661 116 kr |
| Kassa och bank | 2 521 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 104 992 602 kr | 104 476 117 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 25 994 kr | 29 058 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 763 000 kr | 3 085 994 kr |
| Årets resultat | -762 006 kr | -3 081 936 kr |
| Obeskattade reserver | - | 180 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 558 222 kr | 4 481 583 kr |
| Leverantörsskulder | 114 666 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 116 558 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 104 992 602 kr | 104 476 117 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Oscar Sven L (styrelseordförande)
- Sanja S (styrelseledamot)
- Sofia Eva-Lotta S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hagabacken Fastighets H 3 AB för organisationsnummer?
Hagabacken Fastighets H 3 AB har organisationsnummer 559486-8795 (5594868795).
Var ligger Hagabacken Fastighets H 3 AB?
Hagabacken Fastighets H 3 AB har sin registrerade adress Box 103, 72105 Västerås.
Vilken bransch är Hagabacken Fastighets H 3 AB verksamt i?
Hagabacken Fastighets H 3 AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hagabacken Fastighets H 3 AB?
Hagabacken Fastighets H 3 AB hade en nettoomsättning på 1 389 873 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-06-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.