IN24K AB
IN24K AB har organisationsnummer 559487-3829 (5594873829)
Aktiebolag • Org.nr: 559487-3829
Om företaget
IN24K AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som magasinering och varulagring enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 52100). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med metaller och metallmalmer.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Den väsentliga ökningen i omsättning jämfört med föregående år förklaras av att bolaget under
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte IN24K AB 5 434 000 kr och redovisade ett resultat på -639 350 kr. Rörelsemarginalen var -11,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,7 procent). Soliditeten var 1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,5 procent). Kassalikviditeten var 57850,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 199,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,8 procent | 7,7 procent | 1,5 procent till 25,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,8 procent | 6,9 procent | 0,7 procent till 21,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,2 procent | 48,5 procent | 16,1 procent till 74,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 57850,2 procent | 199,8 procent | 105,0 procent till 349,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -941,9 procent | 9,1 procent | 0,0 procent till 37,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 av 93 aktiebolag inom magasinering och varulagring.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom magasinering och varulagring med säte i Malmö.
- Plats 1 132 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 3 804 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 34 168 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -11,8 procent |
| Vinstmarginal | - | -11,8 procent |
| Soliditet | 14,0 procent | 1,2 procent |
| Kassalikviditet | 1858,9 procent | 57850,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -113,6 procent | -941,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östergatan 121125 Malmö
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Östergatan 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företagets syfte är att driva en fysisk butik och digital verksamhet med köp och försäljning av guld, köp och bearbetning av begagnat guld, förvara guld och andra värdesaker i valv, bedriva säkerhetsförvaring i bankfack samt erbjuda relaterade tjänster.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 5 433 895 kr |
| Övriga externa kostnader | 213 118 kr | 347 727 kr |
| Avskrivningar | - | 54 038 kr |
| Rörelseresultat | -213 118 kr | -639 726 kr |
| Ränteintäkter | 347 kr | 376 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -212 771 kr | -639 350 kr |
| Årets resultat | -212 771 kr | -639 350 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 210 000 kr | 1 408 860 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 335 000 kr | 533 860 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 875 000 kr | 875 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 130 124 kr | 4 338 765 kr |
| Kortfristiga fordringar | 76 262 kr | 4 338 765 kr |
| Kassa och bank | 53 862 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 1 340 124 kr | 5 747 625 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 187 229 kr | 67 879 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 300 000 kr | 607 229 kr |
| Årets resultat | -212 771 kr | -639 350 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 000 kr | 7 500 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 340 124 kr | 5 747 625 kr |
Företrädare
- Henda Z (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IN24K AB för organisationsnummer?
IN24K AB har organisationsnummer 559487-3829 (5594873829).
Var ligger IN24K AB?
IN24K AB har sin registrerade adress Östergatan 1, 21125 Malmö.
Vilken bransch är IN24K AB verksamt i?
IN24K AB är registrerat i branschen magasinering och varulagring enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IN24K AB?
IN24K AB hade en nettoomsättning på 5 434 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-06-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.