Swenorth Enduro Team AB
Swenorth Enduro Team AB har organisationsnummer 559487-8992 (5594878992)
Aktiebolag • Org.nr: 559487-8992
Om företaget
Swenorth Enduro Team AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Överhörnäs. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 99 procent till 3 274 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 646 000 kr föregående år).
Under året har bolaget sålt fler motorfordon.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Swenorth Enduro Team AB 3 274 000 kr och redovisade ett resultat på -113 479 kr. Rörelsemarginalen var -3,3 procent, under branschens median (median 1,8 procent). Soliditeten var 7,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,3 procent). Kassalikviditeten var 37,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 117,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,3 procent | 1,8 procent | -5,5 procent till 9,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -3,5 procent | 1,2 procent | -5,7 procent till 7,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 7,0 procent | 40,3 procent | 16,0 procent till 68,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 37,7 procent | 117,6 procent | 42,8 procent till 277,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -438,8 procent | 2,6 procent | -25,5 procent till 19,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 98,9 procent | -4,5 procent | -27,5 procent till 13,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 65 av 285 aktiebolag inom reparation och underhåll av motorcyklar.
- Plats 251 av 1 370 aktiebolag med säte i Örnsköldsvik.
- Plats 1 105 av 6 095 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 53 548 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,5 procent | -3,3 procent |
| Vinstmarginal | 6,4 procent | -3,5 procent |
| Soliditet | 27,8 procent | 7,0 procent |
| Kassalikviditet | 51,2 procent | 37,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 77,1 procent | -438,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 98,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hörnäsvägen 8689440 Överhörnäs
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hörnäsvägen 86 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet består av handel med motorfordon, försäljning av reservdelar samt därmed jämförlig verksamhet.
Bransch
- 95320Reparation och underhåll av motorcyklarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 645 679 kr | 3 273 580 kr |
| Övriga externa kostnader | 90 142 kr | 288 891 kr |
| Rörelseresultat | 106 517 kr | -107 384 kr |
| Ränteintäkter | 21 kr | 406 kr |
| Räntekostnader | 321 kr | 6 501 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 106 217 kr | -113 479 kr |
| Skatt | 21 875 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 84 342 kr | -113 479 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 393 536 kr | 370 448 kr |
| Varulager | 248 000 kr | 270 840 kr |
| Kortfristiga fordringar | 114 822 kr | 76 808 kr |
| Kassa och bank | 30 714 kr | 22 800 kr |
| Summa tillgångar | 393 536 kr | 370 448 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 109 342 kr | 25 863 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 114 342 kr |
| Årets resultat | 84 342 kr | -113 479 kr |
| Kortfristiga skulder | 284 194 kr | 264 269 kr |
| Leverantörsskulder | 44 998 kr | 10 802 kr |
| Skatteskulder | 8 143 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 231 053 kr | 232 875 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 393 536 kr | 370 448 kr |
Företrädare
- Michal K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Swenorth Enduro Team AB för organisationsnummer?
Swenorth Enduro Team AB har organisationsnummer 559487-8992 (5594878992).
Var ligger Swenorth Enduro Team AB?
Swenorth Enduro Team AB har sin registrerade adress Hörnäsvägen 86, 89440 Överhörnäs.
Vilken bransch är Swenorth Enduro Team AB verksamt i?
Swenorth Enduro Team AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Swenorth Enduro Team AB?
Swenorth Enduro Team AB hade en nettoomsättning på 3 274 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örnsköldsvik
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.