BULT Upplevelser AB
BULT Upplevelser AB har organisationsnummer 559488-0311 (5594880311)
Aktiebolag • Org.nr: 559488-0311
Om företaget
BULT Upplevelser AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55202). Företaget bedriver även verksamhet inom drift av konferensanläggningar med boende.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 78 procent till 1 522 746 kr räkenskapsåret 2025 (854 429 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, räkenskapsåret omfattar 12 månader.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BULT Upplevelser AB 1 522 746 kr och redovisade ett resultat på -170 307 kr. Rörelsemarginalen var -11,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,9 procent). Soliditeten var 36,6 procent, över branschens median (median 28,7 procent). Kassalikviditeten var 94,8 procent, under branschens median (median 148,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,1 procent | 7,9 procent | -6,1 procent till 27,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,2 procent | 3,4 procent | -15,6 procent till 20,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 36,6 procent | 28,7 procent | 4,9 procent till 67,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 94,8 procent | 148,8 procent | 49,0 procent till 467,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -91,6 procent | 1,4 procent | -18,3 procent till 26,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 78,2 procent | 1,8 procent | -15,4 procent till 21,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 115 av 644 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning med säte i Täby.
- Plats 1 003 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 35 661 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 108 916 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,1 procent | -11,1 procent |
| Vinstmarginal | 45,1 procent | -11,2 procent |
| Soliditet | 73,5 procent | 36,6 procent |
| Kassalikviditet | 252,3 procent | 94,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,0 procent | -91,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 78,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenåsagränd 618776 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska med fokus på yngre målgrupper med särskilda behov utföra och utveckla tjänster som möjliggör erfarenhetsutbyte, socialsamvaro och upplevelser samt i samband med detta erbjuda kost och logi, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 854 429 kr | 1 522 746 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 8 241 kr |
| Övriga externa kostnader | 425 876 kr | 1 185 201 kr |
| Personalkostnader | - | 260 409 kr |
| Avskrivningar | 28 350 kr | 57 800 kr |
| Rörelseresultat | 385 703 kr | -169 429 kr |
| Ränteintäkter | - | 12 kr |
| Räntekostnader | - | 890 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 385 703 kr | -170 307 kr |
| Skatt | 79 454 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 306 249 kr | -170 307 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 160 650 kr | 202 850 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 160 650 kr | 202 850 kr |
| Omsättningstillgångar | 324 051 kr | 305 476 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 300 006 kr |
| Kassa och bank | 324 051 kr | 5 470 kr |
| Summa tillgångar | 484 701 kr | 508 326 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 356 249 kr | 185 942 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 306 249 kr |
| Årets resultat | 306 249 kr | -170 307 kr |
| Kortfristiga skulder | 128 452 kr | 322 384 kr |
| Skatteskulder | 79 454 kr | 79 454 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 43 998 kr | 187 931 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 484 701 kr | 508 326 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet för målgruppen yngre med särskilda behov samt erbjuder kost och logi. Företaget har sitt säte i Täby.
Företrädare
- Thomas L
- Dan Ulric B
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BULT Upplevelser AB för organisationsnummer?
BULT Upplevelser AB har organisationsnummer 559488-0311 (5594880311).
Var ligger BULT Upplevelser AB?
BULT Upplevelser AB har sin registrerade adress Stenåsagränd 6, 18776 Täby.
Vilken bransch är BULT Upplevelser AB verksamt i?
BULT Upplevelser AB är registrerat i branschen stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BULT Upplevelser AB?
BULT Upplevelser AB hade en nettoomsättning på 1 522 746 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-06-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.