The Unisign AB
The Unisign AB har organisationsnummer 559488-1657 (5594881657)
Aktiebolag • Org.nr: 559488-1657
Om företaget
The Unisign AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungälv. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som övrig reklamverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73119). Sidoverksamheter inkluderar annan plastvarutillverkning, grafisk design och visuell kommunikation, diverse övrig landtransport av passagerare och tryckning av böcker och övriga trycksaker.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 116 procent till 236 327 kr räkenskapsåret 2025 (109 319 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte The Unisign AB 236 327 kr och redovisade ett resultat på 45 620 kr. Rörelsemarginalen var 24,3 procent, över branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 26,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,4 procent). Kassalikviditeten var 169,7 procent, under branschens median (median 266,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,3 procent | 9,9 procent | -3,4 procent till 27,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,3 procent | 9,8 procent | -2,0 procent till 30,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 26,3 procent | 61,4 procent | 34,7 procent till 82,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 169,7 procent | 266,5 procent | 138,3 procent till 578,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 58,0 procent | 6,3 procent | -10,5 procent till 44,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 116,2 procent | -3,4 procent | -31,5 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 350 av 537 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet.
- Plats 1 146 av 1 635 aktiebolag med säte i Kungälv.
- Plats 36 556 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 222 668 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 24,3 procent |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 24,3 procent |
| Soliditet | 30,6 procent | 26,3 procent |
| Kassalikviditet | 144,1 procent | 169,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,3 procent | 58,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 116,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Olsegården 144242 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom skyltar, reklam, design och konsultverksamhet inom design engineering och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 109 319 kr | 236 327 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 29 680 kr | 50 077 kr |
| Övriga externa kostnader | 69 536 kr | 128 770 kr |
| Rörelseresultat | 10 103 kr | 57 480 kr |
| Ränteintäkter | 5 kr | 25 kr |
| Räntekostnader | - | 50 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 108 kr | 57 455 kr |
| Skatt | 2 082 kr | 11 835 kr |
| Årets resultat | 8 026 kr | 45 620 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 144 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 144 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 107 948 kr | 154 926 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 604 kr | 44 935 kr |
| Kassa och bank | 86 344 kr | 109 991 kr |
| Summa tillgångar | 107 948 kr | 298 926 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 33 026 kr | 78 646 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 8 026 kr |
| Årets resultat | 8 026 kr | 45 620 kr |
| Kortfristiga skulder | 74 922 kr | 91 304 kr |
| Skatteskulder | 2 082 kr | 13 917 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 72 839 kr | 77 387 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 107 948 kr | 298 926 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva verksamhet inom skyltar, reklam, design och konsultverksamhet inom design engineering och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ahmed J (styrelseledamot)
Undertecknad i kungälv 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har The Unisign AB för organisationsnummer?
The Unisign AB har organisationsnummer 559488-1657 (5594881657).
Var ligger The Unisign AB?
The Unisign AB har sin registrerade adress Olsegården 1, 44242 Kungälv.
Vilken bransch är The Unisign AB verksamt i?
The Unisign AB är registrerat i branschen övrig reklamverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter The Unisign AB?
The Unisign AB hade en nettoomsättning på 236 327 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungälv
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-06-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.