Fransarbyhanna AB
Fransarbyhanna AB har organisationsnummer 559488-9866 (5594889866)
Aktiebolag • Org.nr: 559488-9866
Om företaget
Fransarbyhanna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Företaget bedriver även verksamhet inom dagspa, bastu och ångbastu.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 92 procent till 1 605 071 kr räkenskapsåret 2026 (837 396 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då man expanderat under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Fransarbyhanna AB 1 605 071 kr och redovisade ett resultat på 308 434 kr. Rörelsemarginalen var 24,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,3 procent). Soliditeten var 63,4 procent, över branschens median (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 198,0 procent, över branschens median (median 191,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,2 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 24,2 procent | 6,3 procent | -0,5 procent till 16,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,4 procent | 50,3 procent | 25,2 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 198,0 procent | 191,1 procent | 96,6 procent till 310,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 70,2 procent | 23,0 procent | -6,8 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 91,7 procent | 2,5 procent | -12,3 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 535 000 kr | 743 000 kr | 553 000 kr till 1 127 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 125 000 kr | 397 000 kr | 156 000 kr till 523 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 490 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 4 av 16 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Östersund.
- Plats 714 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 1 645 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 104 131 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,2 procent | 24,2 procent |
| Vinstmarginal | 45,3 procent | 24,2 procent |
| Soliditet | 68,5 procent | 63,4 procent |
| Kassalikviditet | 248,6 procent | 198,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,3 procent | 70,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 91,7 procent |
| Omsättning per anställd | 837 000 kr | 535 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 63 000 kr | 125 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gåsenvägen 3783170 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Jag ska ha salong med fransförlängning, Lash & browlift, tandblekning, tandsmycke.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 837 396 kr | 1 605 071 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 kr | 1 790 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 15 526 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 208 055 kr | 671 255 kr |
| Personalkostnader | 62 789 kr | 375 553 kr |
| Avskrivningar | 3 549 kr | 33 004 kr |
| Rörelseresultat | 378 217 kr | 388 989 kr |
| Ränteintäkter | 1 033 kr | 194 kr |
| Räntekostnader | 136 kr | 146 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 379 114 kr | 389 037 kr |
| Skatt | 78 197 kr | 80 603 kr |
| Årets resultat | 300 918 kr | 308 434 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 102 926 kr | 191 112 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 102 926 kr | 191 112 kr |
| Omsättningstillgångar | 373 019 kr | 501 572 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 501 kr | 20 378 kr |
| Summa tillgångar | 475 945 kr | 692 684 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 325 917 kr | 439 352 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 105 918 kr |
| Årets resultat | 300 918 kr | 308 434 kr |
| Kortfristiga skulder | 150 028 kr | 253 332 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 475 945 kr | 692 684 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom kroppsvård och skönhetsbehandling. Företaget har sitt säte i Östersunds Kommun. Detta är företagets andra räkenskapsår och verksamheten har utvecklats bra och företaget har köpt in fler nya maskiner och planerar att utöka med fler maskiner framöver. Företaget har även anställt personal och planerar att expandera ytterligare.
Företrädare
- Hanna A
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fransarbyhanna AB för organisationsnummer?
Fransarbyhanna AB har organisationsnummer 559488-9866 (5594889866).
Var ligger Fransarbyhanna AB?
Fransarbyhanna AB har sin registrerade adress Gåsenvägen 37, 83170 Östersund.
Vilken bransch är Fransarbyhanna AB verksamt i?
Fransarbyhanna AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fransarbyhanna AB?
Fransarbyhanna AB hade en nettoomsättning på 1 605 071 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fransarbyhanna AB?
Fransarbyhanna AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fransarbyhanna AB någon utdelning?
Styrelsen i Fransarbyhanna AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-07-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.