Bsafe Affärsstöd AB
Bsafe Affärsstöd AB har organisationsnummer 559489-6986 (5594896986)
Aktiebolag • Org.nr: 559489-6986
Om företaget
Bsafe Affärsstöd AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom revision.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bsafe Affärsstöd AB 6 029 000 kr och redovisade ett resultat på 45 095 kr. Rörelsemarginalen var 1,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 2,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 102,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,5 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 2,7 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 102,9 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 64,3 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 603 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 279 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 310 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 2 av 40 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Falun.
- Plats 185 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 956 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 31 167 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 170c/o C/o OP Administration AB
79124 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, bokföring och administration samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 6 029 077 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 53 125 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 865 333 kr |
| Personalkostnader | 2 790 605 kr |
| Avskrivningar | 1 000 kr |
| Rörelseresultat | 89 636 kr |
| Ränteintäkter | 516 kr |
| Räntekostnader | 242 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 89 910 kr |
| Bokslutsdispositioner | -32 365 kr |
| Skatt | 12 450 kr |
| Årets resultat | 45 095 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 29 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 612 211 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 565 104 kr |
| Kassa och bank | 1 047 107 kr |
| Summa tillgångar | 2 641 211 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 70 095 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 45 095 kr |
| Obeskattade reserver | 32 365 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 538 751 kr |
| Leverantörsskulder | 229 635 kr |
| Skatteskulder | 36 360 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 440 019 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 641 211 kr |
Företrädare
- Emma S (ordförande)
- Niclas M
- Annika R (verkställande direktör)
Undertecknad i Falun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bsafe Affärsstöd AB för organisationsnummer?
Bsafe Affärsstöd AB har organisationsnummer 559489-6986 (5594896986).
Var ligger Bsafe Affärsstöd AB?
Bsafe Affärsstöd AB har sin registrerade adress Box 170, 79124 Falun.
Vilken bransch är Bsafe Affärsstöd AB verksamt i?
Bsafe Affärsstöd AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bsafe Affärsstöd AB?
Bsafe Affärsstöd AB hade en nettoomsättning på 6 029 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bsafe Affärsstöd AB?
Bsafe Affärsstöd AB hade i genomsnitt 10 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-07-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.