Skrå Taktil AB
Skrå Taktil AB har organisationsnummer 559492-4309 (5594924309)
Aktiebolag • Org.nr: 559492-4309
Om företaget
Skrå Taktil AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 30 procent till 2 323 089 kr räkenskapsåret 2026 (1 790 477 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Skrå Taktil AB 2 323 089 kr och redovisade ett resultat på 16 228 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, under branschens median (median 6,2 procent). Soliditeten var 7,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 70,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 232,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 6,2 procent | 0,6 procent till 15,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | 6,2 procent | 0,5 procent till 15,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 7,1 procent | 52,3 procent | 30,3 procent till 76,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 70,3 procent | 232,0 procent | 136,9 procent till 451,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 32,6 procent | 18,3 procent | -1,1 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 29,7 procent | 4,4 procent | -21,7 procent till 34,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 134 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 47 av 144 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Norrtälje.
- Plats 500 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 23 088 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 73 639 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 0,9 procent |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 0,9 procent |
| Soliditet | 3,7 procent | 7,1 procent |
| Kassalikviditet | 68,9 procent | 70,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,5 procent | 32,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 29,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lilla Brogatan 376130 Norrtälje
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Lilla Brogatan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom byggnation av hus och bryggor snickerier, samt försäljning av material samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 790 477 kr | 2 323 089 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 751 834 kr | 2 233 438 kr |
| Övriga externa kostnader | 27 676 kr | 68 770 kr |
| Rörelseresultat | 10 967 kr | 20 881 kr |
| Ränteintäkter | 259 kr | 602 kr |
| Räntekostnader | - | 695 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 11 226 kr | 20 788 kr |
| Skatt | 2 690 kr | 4 560 kr |
| Årets resultat | 8 536 kr | 16 228 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 904 513 kr | 700 195 kr |
| Varulager | 304 637 kr | 242 934 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 736 kr | 204 491 kr |
| Kassa och bank | 591 140 kr | 252 770 kr |
| Summa tillgångar | 904 513 kr | 700 195 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 33 536 kr | 49 764 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 8 536 kr |
| Årets resultat | 8 536 kr | 16 228 kr |
| Kortfristiga skulder | 870 977 kr | 650 431 kr |
| Leverantörsskulder | 138 609 kr | 9 765 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 968 kr | 16 349 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 904 513 kr | 700 195 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Norrtälje kommun, Stockholms län bedriver verksamhet inom byggnation av hus och bryggor snickerier, samt försäljning av material.
Företrädare
- Lisa Frida Margareta A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skrå Taktil AB för organisationsnummer?
Skrå Taktil AB har organisationsnummer 559492-4309 (5594924309).
Var ligger Skrå Taktil AB?
Skrå Taktil AB har sin registrerade adress Lilla Brogatan 3, 76130 Norrtälje.
Vilken bransch är Skrå Taktil AB verksamt i?
Skrå Taktil AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skrå Taktil AB?
Skrå Taktil AB hade en nettoomsättning på 2 323 089 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-08-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.