MP75 AB
MP75 AB har organisationsnummer 559492-8789 (5594928789)
Aktiebolag • Org.nr: 559492-8789
Om företaget
MP75 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åsensbruk. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MP75 AB 489 000 kr och redovisade ett resultat på -38 911 kr. Rörelsemarginalen var -8,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 13,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 109,7 procent, under branschens median (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,0 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,0 procent | 6,0 procent | 0,0 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 13,6 procent | 39,4 procent | 17,3 procent till 69,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 109,7 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -149,1 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 489 000 kr | 1 446 000 kr | 835 000 kr till 2 186 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 318 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 560 av 4 698 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 96 av 153 aktiebolag med säte i Mellerud.
- Plats 31 627 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 191 582 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storvägen 41, LGH 100246440 Åsensbruk
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver transport av varor samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 489 149 kr |
| Övriga externa kostnader | 210 295 kr |
| Personalkostnader | 317 826 kr |
| Rörelseresultat | -38 972 kr |
| Ränteintäkter | 61 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -38 911 kr |
| Årets resultat | -38 911 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 192 426 kr |
| Varulager | 10 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 169 079 kr |
| Kassa och bank | 13 347 kr |
| Summa tillgångar | 192 426 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 26 089 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 40 000 kr |
| Årets resultat | -38 911 kr |
| Kortfristiga skulder | 166 337 kr |
| Leverantörsskulder | 28 361 kr |
| Skatteskulder | 4 411 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 60 930 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 192 426 kr |
Företrädare
- Mareks P (ordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MP75 AB för organisationsnummer?
MP75 AB har organisationsnummer 559492-8789 (5594928789).
Var ligger MP75 AB?
MP75 AB har sin registrerade adress Storvägen 41, LGH 1002, 46440 Åsensbruk.
Vilken bransch är MP75 AB verksamt i?
MP75 AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MP75 AB?
MP75 AB hade en nettoomsättning på 489 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MP75 AB?
MP75 AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mellerud
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-08-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.