Baier Bygg AB
Baier Bygg AB har organisationsnummer 559495-5121 (5594955121)
Aktiebolag • Org.nr: 559495-5121
Om företaget
Baier Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Grycksbo. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 114 procent till 1 306 275 kr räkenskapsåret 2026 (609 061 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Baier Bygg AB 1 306 275 kr och redovisade ett resultat på 598 kr. Rörelsemarginalen var 0,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 11,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 92,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | 6,1 procent | 0,8 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 6,0 procent | 0,7 procent till 14,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 11,3 procent | 50,1 procent | 30,0 procent till 73,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 92,5 procent | 215,0 procent | 138,5 procent till 394,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 procent | 22,5 procent | 0,4 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 114,5 procent | 8,7 procent | -17,2 procent till 45,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 306 000 kr | 1 244 000 kr | 794 000 kr till 2 037 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 669 000 kr | 537 000 kr | 360 000 kr till 663 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 233 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 18 av 33 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Falun.
- Plats 659 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 3 368 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 122 624 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,4 procent | 0,0 procent |
| Vinstmarginal | 12,4 procent | 0,0 procent |
| Soliditet | 15,6 procent | 11,3 procent |
| Kassalikviditet | 75,8 procent | 92,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 procent | 1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 114,5 procent |
| Omsättning per anställd | 609 000 kr | 1 306 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 253 000 kr | 669 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Formvägen 779020 Grycksbo
Verksamhetsbeskrivning
Byggnadsverksamhet, nyproduktion och reparation av äldre fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 609 061 kr | 1 306 275 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 188 844 kr | 459 118 kr |
| Övriga externa kostnader | 83 376 kr | 145 646 kr |
| Personalkostnader | 253 431 kr | 669 370 kr |
| Avskrivningar | 8 067 kr | 32 268 kr |
| Rörelseresultat | 75 343 kr | -127 kr |
| Ränteintäkter | - | 11 kr |
| Räntekostnader | - | 9 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 75 343 kr | -125 kr |
| Bokslutsdispositioner | -40 000 kr | 2 000 kr |
| Skatt | 7 446 kr | 1 277 kr |
| Årets resultat | 27 897 kr | 598 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 153 348 kr | 121 080 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 153 348 kr | 121 080 kr |
| Omsättningstillgångar | 186 430 kr | 354 012 kr |
| Kortfristiga fordringar | 37 249 kr | 113 109 kr |
| Kassa och bank | 149 181 kr | 240 903 kr |
| Summa tillgångar | 339 778 kr | 475 092 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 52 897 kr | 53 495 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 27 897 kr |
| Årets resultat | 27 897 kr | 598 kr |
| Obeskattade reserver | 40 000 kr | 38 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 245 906 kr | 382 622 kr |
| Leverantörsskulder | 212 021 kr | 287 768 kr |
| Skatteskulder | 10 960 kr | 19 065 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 657 kr | 70 789 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 339 778 kr | 475 092 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Falun, skall syssla med byggnadsverksamhet, nyproduktion och reparation av äldre fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Detta är bolagets andra räkenskapsår. Då bolaget är relativt nystartat svänger omsättning ganska mycket, därav den 114% ökningen i år.
Företrädare
- Erik B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Baier Bygg AB för organisationsnummer?
Baier Bygg AB har organisationsnummer 559495-5121 (5594955121).
Var ligger Baier Bygg AB?
Baier Bygg AB har sin registrerade adress Formvägen 7, 79020 Grycksbo.
Vilken bransch är Baier Bygg AB verksamt i?
Baier Bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Baier Bygg AB?
Baier Bygg AB hade en nettoomsättning på 1 306 275 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Baier Bygg AB?
Baier Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-09-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.