Skill Insight Sweden AB
Skill Insight Sweden AB har organisationsnummer 559498-0459 (5594980459)
Aktiebolag • Org.nr: 559498-0459
Om företaget
Skill Insight Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tungelsta. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, annan övrig utbildning och detaljhandel med böcker.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 15 procent till 216 171 kr räkenskapsåret 2026 (188 223 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Skill Insight Sweden AB 216 171 kr och redovisade ett resultat på -14 195 kr. Rörelsemarginalen var -6,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,2 procent). Soliditeten var 43,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,5 procent). Kassalikviditeten var 177,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 351,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,6 procent | 19,2 procent | 1,2 procent till 45,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -6,6 procent | 20,6 procent | 1,2 procent till 50,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 43,7 procent | 68,5 procent | 50,3 procent till 86,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 177,7 procent | 351,4 procent | 208,2 procent till 690,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -32,7 procent | 17,2 procent | -5,0 procent till 60,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 14,8 procent | 2,2 procent | -21,2 procent till 35,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 978 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 9 av 15 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Haninge.
- Plats 1 875 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 74 961 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 225 574 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,0 procent | -6,6 procent |
| Vinstmarginal | 62,0 procent | -6,6 procent |
| Soliditet | 73,1 procent | 43,7 procent |
| Kassalikviditet | 372,2 procent | 177,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,7 procent | -32,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 14,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Särlavägen 1113756 Tungelsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Särlavägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver coaching och konsultverksamhet inom ledarskap, strategi, karriärutveckling och personlig utveckling. Verksamheten omfattar även föreläsningar, masterclasses, utbildningar och program med fokus på mental träning för att främja mental hälsa och välmående. Genom virtuella och online- kurser erbjuder företaget utbildningar och program inom personlig utveckling, ledarskap, kommunikation sam learning and development (L&D). Företaget säljer även böcker inom personlig utveckling och tillhandahåller både inspelade och live virtuella kurser.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 188 223 kr | 216 171 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 195 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 34 956 kr | 118 000 kr |
| Personalkostnader | 33 449 kr | 111 501 kr |
| Rörelseresultat | 116 623 kr | -14 230 kr |
| Ränteintäkter | - | 47 kr |
| Räntekostnader | - | 12 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 116 623 kr | -14 195 kr |
| Skatt | 24 023 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 92 600 kr | -14 195 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 160 810 kr | 99 232 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 391 kr | 50 638 kr |
| Kassa och bank | 122 419 kr | 48 594 kr |
| Summa tillgångar | 160 810 kr | 99 232 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 117 600 kr | 43 405 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 32 600 kr |
| Årets resultat | 92 600 kr | -14 195 kr |
| Kortfristiga skulder | 43 210 kr | 55 827 kr |
| Leverantörsskulder | 4 134 kr | 6 435 kr |
| Skatteskulder | 24 023 kr | 24 023 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 053 kr | 25 369 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 160 810 kr | 99 232 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver coaching och konsultverksamhet inom ledarskap, strategi, karriärutveckling och personlig utveckling. Verksamheten omfattar även föreläsningar, masterclasses, utbildningar och program med okus på mental träning för att främja mental hälsa och välmående. Genom virtuella och online kurser erbjuder företaget utbildningar och program inom personlig utveckling, ledarskap, kommunikation sam learning and development (L&D). Företaget säljer även böcker inom personlig utveckling och tillhandahåller både inspelade och live virtuella kurser. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Maria Cristina T
- Mikael Lennart S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skill Insight Sweden AB för organisationsnummer?
Skill Insight Sweden AB har organisationsnummer 559498-0459 (5594980459).
Var ligger Skill Insight Sweden AB?
Skill Insight Sweden AB har sin registrerade adress Särlavägen 11, 13756 Tungelsta.
Vilken bransch är Skill Insight Sweden AB verksamt i?
Skill Insight Sweden AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skill Insight Sweden AB?
Skill Insight Sweden AB hade en nettoomsättning på 216 171 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Skill Insight Sweden AB någon utdelning?
Styrelsen i Skill Insight Sweden AB föreslog en utdelning på 18 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-09-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.