Bränn & Co Entreprenad AB

Bränn & Co Entreprenad AB har organisationsnummer 559501-0942 (5595010942)

Aktiebolag • Org.nr: 559501-0942

Annan rengöringVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2024Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Bränn & Co Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan rengöring enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81230).

Ekonomi

595 000 krOmsättning
100 689 krÅrets resultat
0Antal anställda
68,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Bränn & Co Entreprenad AB 595 000 kr och redovisade ett resultat på 100 689 kr. Rörelsemarginalen var 21,3 procent, över branschens median (median 9,2 procent). Soliditeten var 68,5 procent, över branschens median (median 48,2 procent). Kassalikviditeten var 246,5 procent, över branschens median (median 205,6 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal21,3 procent9,2 procent0,0 procent till 25,0 procentöver branschens median
Vinstmarginal21,3 procent8,8 procent-0,9 procent till 21,8 procentöver branschens median
Soliditet68,5 procent48,2 procent24,7 procent till 75,8 procentöver branschens median
Kassalikviditet246,5 procent205,6 procent112,6 procent till 505,4 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital80,1 procent11,2 procent-2,8 procent till 39,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 142 av 245 aktiebolag inom annan rengöring.
  • Plats 2 602 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 3 935 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 180 903 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Lundbobergsvägen 1
72596 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom markskötsel och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2025
Nettoomsättning594 845 kr
Råvaror och förnödenheter139 674 kr
Övriga externa kostnader315 712 kr
Personalkostnader3 577 kr
Avskrivningar9 167 kr
Rörelseresultat126 715 kr
Ränteintäkter164 kr
Räntekostnader78 kr
Resultat efter finansiella poster126 801 kr
Skatt26 112 kr
Årets resultat100 689 kr

Balansräkning

Post2025
Tillgångar
Anläggningstillgångar40 833 kr
Materiella anläggningstillgångar40 833 kr
Omsättningstillgångar142 784 kr
Kortfristiga fordringar41 143 kr
Kassa och bank101 641 kr
Summa tillgångar183 617 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital125 689 kr
Aktiekapital25 000 kr
Årets resultat100 689 kr
Kortfristiga skulder57 928 kr
Leverantörsskulder3 940 kr
Skatteskulder16 557 kr
Övriga kortfristiga skulder37 431 kr
Summa eget kapital och skulder183 617 kr

Företrädare

  • Matts B

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2024-10-21
Registrerat hos Bolagsverket
Nordiq Entreprenad AB
2024-10-25
Registrerat hos Skatteverket
2026-04-20
Namnändring
Nordiq Entreprenad AB → Bränn & Co Entreprenad AB
2026-04-20
Ändrad verksamhetsbeskrivning
− Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom mark och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.
+ Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom markskötsel och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.

Vanliga frågor

Vad har Bränn & Co Entreprenad AB för organisationsnummer?

Bränn & Co Entreprenad AB har organisationsnummer 559501-0942 (5595010942).

Var ligger Bränn & Co Entreprenad AB?

Bränn & Co Entreprenad AB har sin registrerade adress Lundbobergsvägen 1, 72596 Västerås.

Vilken bransch är Bränn & Co Entreprenad AB verksamt i?

Bränn & Co Entreprenad AB är registrerat i branschen annan rengöring enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Bränn & Co Entreprenad AB?

Bränn & Co Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 595 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2024-10-21
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar