Parthians Invest AB
Parthians Invest AB har organisationsnummer 559501-2062 (5595012062)
Aktiebolag • Org.nr: 559501-2062
Om företaget
Parthians Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Parthians Invest AB 5 849 000 kr och redovisade ett resultat på 166 559 kr. Rörelsemarginalen var 4,8 procent, över branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 4,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 19,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,8 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 4,7 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 4,7 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 19,3 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 86,9 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 975 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 308 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 097 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 532 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 6 224 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 868 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 31 992 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sankt Eriksgatan 111239 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Sankt Eriksgatan 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang och catering verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 5 848 947 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 61 522 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 556 286 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 797 214 kr |
| Personalkostnader | 1 850 824 kr |
| Avskrivningar | 423 231 kr |
| Rörelseresultat | 282 914 kr |
| Ränteintäkter | 817 kr |
| Räntekostnader | 8 972 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 274 759 kr |
| Bokslutsdispositioner | -65 000 kr |
| Skatt | 43 200 kr |
| Årets resultat | 166 559 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 3 204 378 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 144 378 kr |
| Omsättningstillgångar | 865 788 kr |
| Varulager | 130 939 kr |
| Kortfristiga fordringar | 241 880 kr |
| Kassa och bank | 492 969 kr |
| Summa tillgångar | 4 070 166 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 191 559 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 166 559 kr |
| Obeskattade reserver | 65 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 813 607 kr |
| Leverantörsskulder | 314 057 kr |
| Skatteskulder | 43 200 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 298 827 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 070 166 kr |
Företrädare
- Kaveh S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Parthians Invest AB för organisationsnummer?
Parthians Invest AB har organisationsnummer 559501-2062 (5595012062).
Var ligger Parthians Invest AB?
Parthians Invest AB har sin registrerade adress Sankt Eriksgatan 1, 11239 Stockholm.
Vilken bransch är Parthians Invest AB verksamt i?
Parthians Invest AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Parthians Invest AB?
Parthians Invest AB hade en nettoomsättning på 5 849 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Parthians Invest AB?
Parthians Invest AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-10-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.