Fermacon AB
Fermacon AB har organisationsnummer 559503-3985 (5595033985)
Aktiebolag • Org.nr: 559503-3985
Om företaget
Fermacon AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fermacon AB 975 280 kr och redovisade ett resultat på 120 643 kr. Rörelsemarginalen var 15,6 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 51,3 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 205,3 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,6 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 51,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 205,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 70,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 975 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 738 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 11 128 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 228 av 761 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Uppsala.
- Plats 2 839 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 4 851 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 147 229 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Herrhagsvägen 265c/o Martin Ferm
75267 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver konsultverksamhet med inriktning mot kvalitetsstyrning/kvalitetssäkring samt bedriver verksamhet inom utbildning, verksamhets- och organisationsutveckling, ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget köpa, äga, förvalta och sälja fast och lös egendom, såsom fastigheter och värdepapper och ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 975 280 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 882 kr |
| Övriga externa kostnader | 82 365 kr |
| Personalkostnader | 738 198 kr |
| Rörelseresultat | 151 835 kr |
| Ränteintäkter | 220 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 152 055 kr |
| Skatt | 31 412 kr |
| Årets resultat | 120 643 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 332 765 kr |
| Kortfristiga fordringar | 135 472 kr |
| Kassa och bank | 197 293 kr |
| Summa tillgångar | 332 765 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 170 643 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Årets resultat | 120 643 kr |
| Kortfristiga skulder | 162 122 kr |
| Skatteskulder | 10 542 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 144 080 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 332 765 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget startades november 2024 och har under sitt första förlängda räkenskapsår bedrivit konsultverksamhet med inriktning mot kvalitetsstyrning/kvalitetssäkring samt bedriver verksamhet inom utbildning, verksamhets- och organisationsutveckling.
Företrädare
- Martin F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fermacon AB för organisationsnummer?
Fermacon AB har organisationsnummer 559503-3985 (5595033985).
Var ligger Fermacon AB?
Fermacon AB har sin registrerade adress Herrhagsvägen 265, 75267 Uppsala.
Vilken bransch är Fermacon AB verksamt i?
Fermacon AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fermacon AB?
Fermacon AB hade en nettoomsättning på 975 280 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fermacon AB?
Fermacon AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.