RMM -Takteknik AB

RMM -Takteknik AB har organisationsnummer 559503-8752 (5595038752)

Aktiebolag • Org.nr: 559503-8752

Takarbeten av plåtJärfälla

Aktivt företagVerksamt sedan 2024Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

RMM -Takteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43411). Företaget bedriver även verksamhet inom takarbeten av andra material än plåt.

Ekonomi

8 082 384 krOmsättning
114 595 krÅrets resultat
6Antal anställda
6,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte RMM -Takteknik AB 8 082 384 kr och redovisade ett resultat på 114 595 kr. Rörelsemarginalen var 2,1 procent, under branschens median (median 5,8 procent). Soliditeten var 6,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 167,7 procent, under branschens median (median 215,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal2,1 procent5,8 procent0,4 procent till 14,1 procentUnder branschens median
Vinstmarginal1,8 procent5,7 procent0,2 procent till 14,5 procentUnder branschens median
Soliditet6,3 procent48,1 procent29,3 procent till 71,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet167,7 procent215,7 procent132,5 procent till 423,3 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital82,1 procent18,3 procent0,7 procent till 48,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 347 000 kr1 389 000 kr967 000 kr till 1 963 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd538 000 kr596 000 kr410 000 kr till 708 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 132 av 848 aktiebolag inom takarbeten av plåt.
  • Plats 2 av 6 aktiebolag inom takarbeten av plåt med säte i Järfälla.
  • Plats 131 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
  • Plats 7 480 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 24 032 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Gullivervägen11
c/o C/O RMM BYGGPLÅT
17677 Järfälla

Bolag på samma adress

5 andra bolag har Gullivervägen11 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Tätskiktsarbeten på tak, fasader och grunder. Enklare snickeriarbeten.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2025
Nettoomsättning8 082 384 kr
Råvaror och förnödenheter4 200 597 kr
Övriga externa kostnader452 780 kr
Personalkostnader3 230 366 kr
Avskrivningar29 437 kr
Rörelseresultat169 204 kr
Ränteintäkter591 kr
Räntekostnader25 622 kr
Resultat efter finansiella poster144 173 kr
Skatt29 578 kr
Årets resultat114 595 kr

Balansräkning

Post2025
Tillgångar
Anläggningstillgångar189 683 kr
Materiella anläggningstillgångar189 683 kr
Omsättningstillgångar2 035 539 kr
Varulager53 600 kr
Kortfristiga fordringar1 649 791 kr
Kassa och bank332 148 kr
Summa tillgångar2 225 222 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital139 595 kr
Aktiekapital25 000 kr
Årets resultat114 595 kr
Kortfristiga skulder1 181 627 kr
Leverantörsskulder606 920 kr
Skatteskulder41 330 kr
Övriga kortfristiga skulder132 809 kr
Summa eget kapital och skulder2 225 222 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver tätskiktsarbeten och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ingår i en koncern, moderbolag är RMM Byggplåt Lars Rosendahl Aktiebolag, org nr 556039-4685.

Företrädare

  • Jimmy O (styrelseordförande)
  • Lars R (styrelseledamot)
  • Andreas R (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2024-11-07
Registrerat hos Bolagsverket
RMM -Takteknik AB
2024-11-08
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har RMM -Takteknik AB för organisationsnummer?

RMM -Takteknik AB har organisationsnummer 559503-8752 (5595038752).

Var ligger RMM -Takteknik AB?

RMM -Takteknik AB har sin registrerade adress Gullivervägen11, 17677 Järfälla.

Vilken bransch är RMM -Takteknik AB verksamt i?

RMM -Takteknik AB är registrerat i branschen takarbeten av plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter RMM -Takteknik AB?

RMM -Takteknik AB hade en nettoomsättning på 8 082 384 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har RMM -Takteknik AB?

RMM -Takteknik AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Järfälla
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2024-11-07
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar