Rowan handyman tjänster AB
Rowan handyman tjänster AB har organisationsnummer 559503-9081 (5595039081)
Aktiebolag • Org.nr: 559503-9081
Om företaget
Rowan handyman tjänster AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vendelsö. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar skötsel och underhåll av grönytor och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Bolaget har under året startat upp sin verksamhet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rowan handyman tjänster AB 487 661 kr och redovisade ett resultat på -242 342 kr. Rörelsemarginalen var -50,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 92,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 1309,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -50,7 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -49,7 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,4 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1309,5 procent | 201,2 procent | 127,1 procent till 371,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -18,0 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 488 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 302 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 760 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 100 av 129 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Haninge.
- Plats 1 624 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 63 719 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 191 737 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -50,7 procent |
| Vinstmarginal | - | -49,7 procent |
| Soliditet | 82,8 procent | 92,4 procent |
| Kassalikviditet | 581,9 procent | 1309,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,4 procent | -18,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 488 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 302 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tistelvägen 64c/o C/o Rowan van der merwe
13672 Vendelsö
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av fast och löst egendom. Handel med värdepapper Hushållsnära tjänster inom bortforsling av bygg och trädgårdsavfall. Reparationer och underhåll inom snickeri och trädgårdsskötsel. Restaurang konsult
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 487 661 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 116 251 kr |
| Övriga externa kostnader | 59 287 kr | 317 357 kr |
| Personalkostnader | - | 301 525 kr |
| Rörelseresultat | -59 287 kr | -247 472 kr |
| Ränteintäkter | - | 5 387 kr |
| Räntekostnader | - | 257 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 561 386 kr | -242 342 kr |
| Årets resultat | 1 561 386 kr | -242 342 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 1 915 565 kr | 1 455 164 kr |
| Kortfristiga fordringar | 214 483 kr | 27 174 kr |
| Kassa och bank | 1 701 082 kr | 1 427 990 kr |
| Summa tillgångar | 1 915 565 kr | 1 455 164 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 586 386 kr | 1 344 044 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 561 386 kr |
| Årets resultat | 1 561 386 kr | -242 342 kr |
| Kortfristiga skulder | 329 179 kr | 111 120 kr |
| Leverantörsskulder | 1 579 kr | 5 444 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 307 600 kr | 85 676 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 915 565 kr | 1 455 164 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför tjänster inom bygg och trädgårdsskötsel, hushållsnära arbete såsom bortforsling av bygg och trädgårdsavfall. Bolaget förvaltar fast och lös egendom samt handel med värdepapper.
Under räkenskapsåret har bolaget genomfört en nedskrivning av en fordran hänförlig till ett externt bolag. Nedskrivningen baseras på en försiktighetsbedömning av motpartens återbetalningsförmåga och den osäkerhet som föreligger avseende fordrans återvinningsvärde. Åtgärden har haft en negativ effekt på resultatet för perioden.
Företrädare
- Rowan V (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rowan handyman tjänster AB för organisationsnummer?
Rowan handyman tjänster AB har organisationsnummer 559503-9081 (5595039081).
Var ligger Rowan handyman tjänster AB?
Rowan handyman tjänster AB har sin registrerade adress Tistelvägen 64, 13672 Vendelsö.
Vilken bransch är Rowan handyman tjänster AB verksamt i?
Rowan handyman tjänster AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rowan handyman tjänster AB?
Rowan handyman tjänster AB hade en nettoomsättning på 487 661 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rowan handyman tjänster AB?
Rowan handyman tjänster AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-11-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.