Blenda Residens AB
Blenda Residens AB har organisationsnummer 559507-7644 (5595077644)
Aktiebolag • Org.nr: 559507-7644
Om företaget
Blenda Residens AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som hotellverksamhet utan restaurangrörelse enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55103).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Blenda Residens AB 180 106 kr och redovisade ett resultat på 13 725 kr. Rörelsemarginalen var 9,6 procent, över branschens median (median 6,0 procent). Soliditeten var 21,9 procent, under branschens median (median 35,6 procent). Kassalikviditeten var 128,1 procent, under branschens median (median 146,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,6 procent | 6,0 procent | -2,8 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,6 procent | 3,0 procent | -7,0 procent till 14,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 21,9 procent | 35,6 procent | 12,5 procent till 66,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 128,1 procent | 146,7 procent | 68,5 procent till 324,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 procent | 1,8 procent | -6,4 procent till 25,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 262 av 331 aktiebolag inom hotellverksamhet utan restaurangrörelse.
- Plats 5 av 6 aktiebolag inom hotellverksamhet utan restaurangrörelse med säte i Malmö.
- Plats 7 620 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 27 150 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 231 421 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fricksgatan 5ac/o Fricksgatan 5a
21426 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Dygns och långtidsuthyrning av bostäder.
Bransch
- 55103Hotellverksamhet utan restaurangrörelseHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 180 106 kr |
| Övriga externa kostnader | 162 822 kr |
| Rörelseresultat | 17 284 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 284 kr |
| Skatt | 3 559 kr |
| Årets resultat | 13 725 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 176 528 kr |
| Kassa och bank | 176 528 kr |
| Summa tillgångar | 176 528 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 38 725 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 13 725 kr |
| Kortfristiga skulder | 137 803 kr |
| Skatteskulder | 3 559 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 244 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 176 528 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har bedrivid Airbnb verksamhet.
Företrädare
- Nadja H
- Simona B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Blenda Residens AB för organisationsnummer?
Blenda Residens AB har organisationsnummer 559507-7644 (5595077644).
Var ligger Blenda Residens AB?
Blenda Residens AB har sin registrerade adress Fricksgatan 5a, 21426 Malmö.
Vilken bransch är Blenda Residens AB verksamt i?
Blenda Residens AB är registrerat i branschen hotellverksamhet utan restaurangrörelse enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Blenda Residens AB?
Blenda Residens AB hade en nettoomsättning på 180 106 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.