Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB har organisationsnummer 559509-3252 (5595093252)
Aktiebolag • Org.nr: 559509-3252
Om företaget
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% med anledning av ökad intern försäljning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB 324 000 kr och redovisade ett resultat på -4 102 kr. Rörelsemarginalen var -10,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,5 procent). Soliditeten var 0,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 86,4 procent). Kassalikviditeten var 43,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,5 procent | 18,5 procent | -10,4 procent till 63,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,5 procent | 34,6 procent | -1,3 procent till 98,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,0 procent | 86,4 procent | 42,3 procent till 99,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 43,9 procent | 318,9 procent | 57,5 procent till 2392,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -19,6 procent | 0,9 procent | -3,1 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 321 av 3 435 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
- Plats 81 av 790 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Stockholm.
- Plats 39 126 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 69 871 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 210 320 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -10,5 procent |
| Vinstmarginal | - | -10,5 procent |
| Soliditet | 76,9 procent | 0,0 procent |
| Kassalikviditet | 433,3 procent | 43,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -19,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Årstaängsvägen 11c/o c/o Sterner Stenhus
11743 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Årstaängsvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 324 132 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 500 kr | 358 186 kr |
| Rörelseresultat | -7 500 kr | -34 054 kr |
| Ränteintäkter | - | 18 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 500 kr | -34 036 kr |
| Bokslutsdispositioner | 7 500 kr | 30 000 kr |
| Skatt | - | 67 kr |
| Årets resultat | - | -4 102 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 265 894 021 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 265 894 021 kr |
| Omsättningstillgångar | 32 500 kr | 207 817 391 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 500 kr | 207 817 391 kr |
| Summa tillgångar | 32 500 kr | 473 711 412 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 25 000 kr | 20 898 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Årets resultat | - | -4 102 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 500 kr | 473 690 514 kr |
| Skatteskulder | - | 67 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 32 500 kr | 473 711 412 kr |
Företrädare
- Ilias G (ordförande)
- Tomas G (styrelseledamot)
- Mikael N (styrelseledamot)
- Linda S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB för organisationsnummer?
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB har organisationsnummer 559509-3252 (5595093252).
Var ligger Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB?
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB har sin registrerade adress Årstaängsvägen 11, 11743 Stockholm.
Vilken bransch är Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB verksamt i?
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB?
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 2 AB hade en nettoomsättning på 324 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.