Junghard Media AB
Junghard Media AB har organisationsnummer 559509-6164 (5595096164)
Aktiebolag • Org.nr: 559509-6164
Om företaget
Junghard Media AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västra Frölunda. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Sidoverksamheter inkluderar pr och kommunikation och litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Detta är bolagets första räkenskapsår och det omfattar därför en period om 13 månader. Några jämförelsetal finns inte, eftersom någon tidigare årsredovisning inte har upprättats.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Junghard Media AB 1 458 189 kr och redovisade ett resultat på 166 606 kr. Rörelsemarginalen var 20,9 procent, över branschens median (median 7,5 procent). Soliditeten var 35,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 228,1 procent, under branschens median (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,9 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 20,9 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,6 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 228,1 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 87,0 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 458 000 kr | 848 000 kr | 481 000 kr till 1 322 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 770 000 kr | 505 000 kr | 242 000 kr till 717 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 650 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 45 av 229 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Göteborg.
- Plats 7 538 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 18 774 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 112 831 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klarbärsvägen 1942655 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom TV, video och webbproduktion samt därmed förenlig verksamhet. Samt bedriver PR- och journalistik- verksamhet, inklusive produktion av nyheter och reportage samt strategisk kommunikationsrådgivning och innehållsproduktion. Verksamheten kan även omfatta utbildning, föreläsningar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 458 189 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 7 561 kr |
| Övriga externa kostnader | 376 115 kr |
| Personalkostnader | 769 895 kr |
| Rörelseresultat | 304 618 kr |
| Ränteintäkter | 112 kr |
| Räntekostnader | 2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 304 728 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr |
| Skatt | 58 122 kr |
| Årets resultat | 166 606 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 55 355 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 55 355 kr |
| Omsättningstillgångar | 483 598 kr |
| Kortfristiga fordringar | 229 634 kr |
| Kassa och bank | 253 964 kr |
| Summa tillgångar | 538 953 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 191 606 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 166 606 kr |
| Obeskattade reserver | 80 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 211 992 kr |
| Leverantörsskulder | 54 713 kr |
| Skatteskulder | 36 308 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 942 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 538 953 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom TV, video och webbproduktion. Företaget bedriver även PR- och journalistisk - verksamhet, inklusive produktion av nyheter och reportage samt strategisk kommunikations rådgivning och innehållsproduktion. Verksamheten kan även omfatta utbildningar, föreläsningar. Bolaget har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborg kommun.
Företrädare
- Markus J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Junghard Media AB för organisationsnummer?
Junghard Media AB har organisationsnummer 559509-6164 (5595096164).
Var ligger Junghard Media AB?
Junghard Media AB har sin registrerade adress Klarbärsvägen 19, 42655 Västra Frölunda.
Vilken bransch är Junghard Media AB verksamt i?
Junghard Media AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Junghard Media AB?
Junghard Media AB hade en nettoomsättning på 1 458 189 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Junghard Media AB?
Junghard Media AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Junghard Media AB (Företagsnamn)
- One Match (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser PR- och journalistik- verksamhet, inklusive produktion av nyheter och reportage samt strategisk kommunikationsrådgivning och innehållsproduktion. Verksamheten kan även omfatta utbildning, föreläsningar och därmed förenlig verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.