Om företaget
I Eva Städ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Heby. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte I Eva Städ AB 753 000 kr och redovisade ett resultat på 156 370 kr. Rörelsemarginalen var 26,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 42,7 procent, under branschens median (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 203,3 procent, över branschens median (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,8 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 26,2 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,7 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 203,3 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 86,2 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 753 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 412 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 554 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom lokalvård med säte i Heby.
- Plats 180 av 337 aktiebolag med säte i Heby.
- Plats 5 529 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 166 282 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagvägen 1c/o c/o Ieva Kemeziene
74431 Heby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva städservice mot privat- och företagskunder, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 753 257 kr |
| Övriga externa kostnader | 93 649 kr |
| Personalkostnader | 411 505 kr |
| Avskrivningar | 25 632 kr |
| Rörelseresultat | 201 558 kr |
| Ränteintäkter | 1 501 kr |
| Räntekostnader | 5 883 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 197 176 kr |
| Skatt | 40 806 kr |
| Årets resultat | 156 370 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 194 068 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 194 068 kr |
| Omsättningstillgångar | 230 909 kr |
| Kortfristiga fordringar | 58 054 kr |
| Kassa och bank | 172 855 kr |
| Summa tillgångar | 424 977 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 181 370 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | 156 370 kr |
| Kortfristiga skulder | 113 606 kr |
| Leverantörsskulder | 5 475 kr |
| Skatteskulder | 33 711 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 43 745 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 424 977 kr |
Företrädare
- Ieva K
Undertecknad i Heby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har I Eva Städ AB för organisationsnummer?
I Eva Städ AB har organisationsnummer 559515-6463 (5595156463).
Var ligger I Eva Städ AB?
I Eva Städ AB har sin registrerade adress Hagvägen 1, 74431 Heby.
Vilken bransch är I Eva Städ AB verksamt i?
I Eva Städ AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter I Eva Städ AB?
I Eva Städ AB hade en nettoomsättning på 753 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har I Eva Städ AB?
I Eva Städ AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår I Eva Städ AB någon utdelning?
Styrelsen i I Eva Städ AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Heby
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-01-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.