Härlanda Plåtslageri AB
Härlanda Plåtslageri AB har organisationsnummer 559525-6305 (5595256305)
Aktiebolag • Org.nr: 559525-6305
Om företaget
Härlanda Plåtslageri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43411).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Härlanda Plåtslageri AB 215 559 kr och redovisade ett resultat på 19 825 kr. Rörelsemarginalen var 11,6 procent, över branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 23,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,0 procent). Kassalikviditeten var 114,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 243,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,6 procent | 5,2 procent | 0,8 procent till 14,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,6 procent | 5,7 procent | 0,8 procent till 15,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 23,5 procent | 53,0 procent | 34,1 procent till 76,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 114,6 procent | 243,8 procent | 150,5 procent till 453,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 100,0 procent | 17,8 procent | 1,3 procent till 46,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 757 av 848 aktiebolag inom takarbeten av plåt.
- Plats 5 av 5 aktiebolag inom takarbeten av plåt med säte i Mölndal.
- Plats 1 274 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 37 071 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 225 722 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östersnäsvägen 6c/o c/o Rasmus Rock
43136 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Byggnads plåtslagare, Allt inom byggnads plåtslageri
Bransch
- 43411Takarbeten av plåtHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 215 559 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 43 550 kr |
| Övriga externa kostnader | 49 191 kr |
| Personalkostnader | 97 852 kr |
| Rörelseresultat | 24 966 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 24 966 kr |
| Skatt | 5 141 kr |
| Årets resultat | 19 825 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 21 039 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 039 kr |
| Omsättningstillgångar | 63 359 kr |
| Kortfristiga fordringar | 63 359 kr |
| Summa tillgångar | 84 398 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 19 825 kr |
| Årets resultat | 19 825 kr |
| Kortfristiga skulder | 55 294 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 55 294 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 84 398 kr |
Ur årsredovisningen
Härlanda plåtslageri utför arbeten i byggnadsplåtslageri. Kunderna består främst av mindre byggföretag och privatkunder. Enda anställd är VD.
Bil och nödvändiga verktyg införskaffades till företaget. Började starkt med att bli inhyrd på plåtföretag. Efter ett par månader investerade företaget i en knäckmaskin då prognosen var god. 2025-07-03 inträffade en olycka och VD fick två hjärnblödningar samt en skallbasfraktur. Följden blev sjukskrivning och rehab, därefter successiv återgång till arbete.
Företrädare
- Rasmus Adam Stefan R (verkställande direktör)
- Susanne Annika R (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Härlanda Plåtslageri AB för organisationsnummer?
Härlanda Plåtslageri AB har organisationsnummer 559525-6305 (5595256305).
Var ligger Härlanda Plåtslageri AB?
Härlanda Plåtslageri AB har sin registrerade adress Östersnäsvägen 6, 43136 Mölndal.
Vilken bransch är Härlanda Plåtslageri AB verksamt i?
Härlanda Plåtslageri AB är registrerat i branschen takarbeten av plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Härlanda Plåtslageri AB?
Härlanda Plåtslageri AB hade en nettoomsättning på 215 559 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.