Om företaget
Moon Touch AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Moon Touch AB 221 230 kr och redovisade ett resultat på -9 567 kr. Rörelsemarginalen var -4,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 17,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 124,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,3 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,3 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,4 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 124,3 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -62,0 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 035 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 362 av 454 aktiebolag inom lokalvård med säte i Stockholm.
- Plats 41 868 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 74 725 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 224 829 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bältgatan 5c/o c/o Mahtab Abdolhosin Roozbahani
11459 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Bältgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att erbjuda Spa-, hälso- och skönhetsvård, försäljning av skönhetsrelaterade produkter, samt lokalvårdstjänster, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 221 230 kr |
| Övriga externa kostnader | 12 395 kr |
| Personalkostnader | 218 428 kr |
| Rörelseresultat | -9 593 kr |
| Ränteintäkter | 34 kr |
| Räntekostnader | 8 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 567 kr |
| Årets resultat | -9 567 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 88 698 kr |
| Kortfristiga fordringar | 76 611 kr |
| Kassa och bank | 12 087 kr |
| Summa tillgångar | 88 698 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 15 433 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Årets resultat | -9 567 kr |
| Kortfristiga skulder | 71 352 kr |
| Leverantörsskulder | 2 550 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 399 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 88 698 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska sälja tjänster inom hälso- och skönhetsvård, samt försäljning av skönhetsrelaterade produkter. Utöver detta ska bolaget även bedriva verksamhet inom hushållsnära tjänster såsom, städning, tvätt och liknade tjänster.
Under det första verksamhetsåret bolaget fokuserat på att komma igång med verksamheten inom de hushållsnära tjänsterna, varvid en person har anställts och det första uppdraget har rullat igång.
Företrädare
- Mahtab A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Moon Touch AB för organisationsnummer?
Moon Touch AB har organisationsnummer 559525-8665 (5595258665).
Var ligger Moon Touch AB?
Moon Touch AB har sin registrerade adress Bältgatan 5, 11459 Stockholm.
Vilken bransch är Moon Touch AB verksamt i?
Moon Touch AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Moon Touch AB?
Moon Touch AB hade en nettoomsättning på 221 230 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.