Gastro Edsvik AB
Gastro Edsvik AB har organisationsnummer 559528-2913 (5595282913)
Aktiebolag • Org.nr: 559528-2913
Om företaget
Gastro Edsvik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Bolaget registrerades 2025 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gastro Edsvik AB 3 708 039 kr och redovisade ett resultat på -3 642 060 kr. Rörelsemarginalen var -98,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var -1,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 32,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -98,2 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -98,2 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -1,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 32,2 procent | 140,3 procent | 65,5 procent till 311,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 927 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 677 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 597 av 9 525 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 768 av 1 899 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 8 920 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 14 583 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 47 068 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kistagången 2-4c/o C/o Upper West Kista AB
16440 Kista
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Kistagången 2-4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 3 708 039 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 341 269 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 300 523 kr |
| Personalkostnader | 2 708 141 kr |
| Rörelseresultat | -3 641 894 kr |
| Ränteintäkter | 210 kr |
| Räntekostnader | 376 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 642 060 kr |
| Årets resultat | -3 642 060 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 1 094 249 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 094 249 kr |
| Omsättningstillgångar | 528 058 kr |
| Kortfristiga fordringar | 464 007 kr |
| Kassa och bank | 64 051 kr |
| Summa tillgångar | 1 622 307 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | -17 060 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 600 000 kr |
| Årets resultat | -3 642 060 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 639 367 kr |
| Leverantörsskulder | 777 194 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 527 718 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 622 307 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget erhöll under räkenskapsåret ett aktieägartillskott från JML Invest AB på grund av kapitalbrist som uppstod till följd av räkenskapsårets stora förlust. Bolaget har under året erhållit villkorat aktieägartillskott med totalt 3 600 000 kronor för att täcka underskottet och har ökat det egna kapitalet.
Efter räkenskapsårets utgång har ytterligare ett villkorat aktieägartillskott på 200 000 kronor tillkommit för att fortsatt stärka bolagets finansiella ställning.
Företrädare
- Josef Z (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gastro Edsvik AB för organisationsnummer?
Gastro Edsvik AB har organisationsnummer 559528-2913 (5595282913).
Var ligger Gastro Edsvik AB?
Gastro Edsvik AB har sin registrerade adress Kistagången 2-4, 16440 Kista.
Vilken bransch är Gastro Edsvik AB verksamt i?
Gastro Edsvik AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gastro Edsvik AB?
Gastro Edsvik AB hade en nettoomsättning på 3 708 039 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gastro Edsvik AB?
Gastro Edsvik AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2025-04-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.